2020.02.12

Lygio jutikliai (davikliai)

Skysčių lygio jutikliai (davikliai) reikalingi skysčių lygiui talpose ar vamzdynuose kontroliuoti. Pagal funkcionalumą daviklius galima suskirstyti į skysčio lygio matuoklius ir signalizatorius.

Skysčio lygio davikliai (matuokliai)  skirti nuolatiniam skysčių lygio matavimui. Jų veikimas grindžiamas tam tikrais fiziniais principais, kurių dėka elektroninis lygio matuoklio blokas skysčio lygio vertę konvertuoja į proporcingą analoginį signalą arba į skaitmeninį kodą.

Signalizaciniai davikliai skirti identifikuoti nustatytą skysčio lygio (užpildymo / ištuštinimo) vietą rezervuare ar vamzdyje. Tokie davikliai turi diskretinį (relės ar tranzistoriaus) išėjimo signalą. Daviklis suveikia, kai skystis blokuoja ar atleidžia jame esantį jautrų elementą. Skysčio lygio signalizatoriai kontroliuoja maksimalų ar reikiamą skysčio lygį įvairiose talpyklose, konteineriuose, rezervuaruose, baseinuose, šuliniuose, gręžiniuose, atviruose rezervuaruose. Skysčio lygio signalizacijos įtaisas perspėja apie skysčio pasiektą nustatytą ribą.

Priklausomai nuo nustatytų užduočių, parenkamas reikiamas įrangos tipas, lygio matuokliai ar signalizacijos įtaisai. Tačiau dažnai naudojami abiejų tipų įtaisai, pavyzdžiui, siekiant apsaugoti siurblį nuo sausos eigos, išvengti skysčio perpildymo per rezervuaro kraštą arba tiksliam proceso metu naudojamų skysčių dozavimui.

Tinkamų daviklių parinkimas priklauso nuo proceso parametrų (darbinės temperatūros, slėgio ir kt.) Bei paties skysčio fizikinių ir cheminių savybių (klampumas, elektrinis laidumas, agresyvumas ir kt.).

Skysčių lygio daviklius galima suskirstyti į du tipus: kontaktinius (visas jutiklis arba jo dalis liečiasi su terpe) ir bekontakčius (matavimas atliekamas be kontakto su skysta terpe). Kiekvienas iš šių tipų turi pranašumų ir trūkumų ir gali būti pritaikytas tam tikroje srityje.

Kontaktinio tipo davikliai paprastai naudojami procesuose, kuriuose pvz: temperatūra virš + 90 ° С, slėgis virš 3 barų.

Taip pat kontaktiniai davikliai naudojami išmatuoti putojančių skysčių lygį (pienas, alus, sultys, dujos, vanduo ir kt.).

Bekontaktiniai skysčio lygio davikliai naudojami ten, kur būtina išvengti matuojamo skysčio fizikinių ir cheminių savybių kenksmingo poveikio. Matavimo procesui ir daviklio veikimui įtakos gali turėti: klampūs skysčiai (kondensuotas pienas, uogienės, aliejaus produktai, glicerinas ir kt.),
agresyvūs skysčiai (šarmai, rūgštys).

Nors agresyvios terpės lygiui stebėti yra rekomenduojamas nekontaktinis daviklis, vis dėlto kontaktiniai davikliai pagaminti iš nerūdijančio plieno ir plastiko, taip pat naudojami kartu su agresyviais skysčiais.

Visi skysčio lygio davikliai skiriasi ne tik funkcionalumu (lygio davikliai (matuokliai)/signalizaciniai davikliai), tipu (kontaktiniai/bekontaktiniai), bet svarbiausia – pagal veikimo principą (Detaliau – žemiau pateiktoje lentelėje).

Kontaktų forma
×