2020.01.13

Siurblio darbo kreivė ir aukščiausias jo eksploatavimo efektyvumo taškas

Siurblio darbo (našumo) kreivė paprastai yra vienas iš pirmųjų dalykų, į kuriuos turėtumėte atkreipti dėmesį prieš įsigydami siurblį ar jį eksploatuodami. Bet kaip jūs skaitote tarp visų tų keistų eilučių? Kaip jūs žinote, kad įsigijote tinkamą siurblį tinkamam darbui?

 

KAS YRA SIURBLIO DARBO KREIVĖ?

Trumpai tariant, siurblio darbo kreivė yra grafinis siurblio našumo vaizdas, pagrįstas gamintojo atliktais bandymais. Kiekvienas siurblys turi savo siurblio našumo kreivę. Tai pagrįsta siurblio galia ir sparnuotės dydžiu bei forma.

 

KODĖL NAUDOJAMA SIURBLIO DARBO KREIVĖ?

Suprasdami bet kurio siurblio darbo (našumo) kreivę, galite suprasti to siurblio veikimo ribas. Veikimas virš nurodyto diapazono ne tik sugadins siurblį, bet ir sukels nereikalingą prastovą.

 

KAIP SKAITYTI IŠCENTRINIO SIURBLIO DARBO KREIVĘ?

Siurblio kreivė rodo 2 svarbius parametrus – našumą (srautą) ir pakėlimą (slėgį).

 

NAŠUMAS

Našumas – yra srauto greitis, kuriuo skystis turi judėti visoje sistemoje. SI matavimo vienetų sistemoje jis matuojamas litrais per minutę arba kubiniais metrais per valandą (m3/h).
Skirtingas skystis turi skirtingą klampumą, todėl būtina suprasti kiekvieno jų tekėjimą.

Kaip pavyzdį paimkime gyvenamojo namo vandens šildymo sistemą. Per didelis srautas sukelia sistemoje triukšmą, o per mažas srautas reiškia nepakankamą šilumos kiekį kai kuriose jos vietose.

 

PAKĖLIMAS

Pakėlimas – tai bendras skysčio mechaninės energijos kiekis tam tikrame vamzdynų sistemos taške. Si matavimo vienetų  sistemoje nurodomas metrais. Kad siurblys galėtų perkelti vamzdžių sistema skystį, jam reikia sukurti pakankamą slėgio skirtumą, kad būtų išvengta pakėlimo sumažėjimo sistemoje dėl hidraulinių nuostolių, susidarančių vamzdyne dėl trinties, alkūnių, vožtuvų ir t.t…

 

SIURBLIO DARBO KREIVĖS SKAITYMAS

Trumpai tariant, siurblio kreivė parodo, kaip siurblys veikia bet kuriame savo darbo diapazono taške.

Kaip pavyzdį panagrinėkime siurblio BAV-150 darbo kreives. Žemiau pateikta diagrama parodo, kad esant našumui 100 litrų per minutę arba 6 m³/h , siurblys sukuria 3,5 metrų pakėlimą.

 

 

Žemiau pateikta diagrama parodo, kad esant 2 m pakėlimui, BAV -150 siurblio našumas (debitas) bus 140 litrų per minutę arba 8,4 m³/h.

 

 

Jei jūsų sistemos pakėlimo ir našumo darbo taškas yra nurodytoje siurblio darbo kreivėje arba žemiau jos, šio siurblio sistemos veikimui pakaks.

 

KAIP RASTI GERIAUSIĄ (AUKŠČIAUSIĄ) EFEKTYVUMO TAŠKĄ?

Paprastai tariant, geriausias efektyvumo taškas yra maždaug 70-85 procentai nuo siurblio kreivės pradžios. Svarbu atkreipti dėmesį, kad siurblys turėtų būti eksploatuojamas geriausio efektyvumo taške arba netoli jo. Aukščiausias efektyvumo taškas paprastai nurodomas siurblio naudojimo instrukcijoje arba pačioje siurblio darbo kreivės diagramoje. Neretai gamintojai aukščiausio efektyvumo darbo tašką nurodo vardinėje plokštelėje esančioje ant siurblio.

Siurblio darbo kreivės pavyzdys pateiktas žemiau. Kaip matyti iš pavyzdžio, siurbliui dirbant aukščiausiame efektyvumo taške (naudingo veikimo koeficientas – 66%), našumas Q – 130m³/h, pakėlimas H – 130m.

 

 

 

 

Kontaktų forma
×