Cheminiai siurbliai skirti siurbti agresyvius skysčius, tokius kaip įvairių koncentracijų ir temperatūrų rūgščių ir šarmų tirpalai, tirpikliai ir t.t…
Pagrindinis skirtumas nuo vandens siurblių yra tas, kad siurblių darbinės dalys ir veleno sandariklis turi būti sukonstruoti ir pagaminti iš medžiagų, kurios nereaguoja su pumpuojamu skysčiu, t.y. kurios gali atlaikyti įvairaus klampumo, agresyvumo ir abrazyvumo medžiagų poveikį.
Tai savaime iškelia keletą ypatingai svarbių reikalavimų chemiškai aktyvių terpių pumpavimo siurbliams:
– siurblio darbinės dalys, kontaktuojančios su terpe, turi būti pagamintos iš nerūdijančio plieno arba polimerinių medžiagų, kurios gali atlaikyti ilgalaikį agresyvios terpės poveikį;
– veleno sandariklis turi užtikrinti patikimą bei saugų veikimą ir apsaugą nuo produkto nuotėkio, galinčio turėti poveikį ne tik pumpavimo procesui, bet ir žmogaus sveikatai;
– elektros variklis turi būti tinkamas dirbti su didelio tankio skysčiais, nes daugumos koncentruotų rūgščių ir šarmų tankis 1,5–2 kartus didesnis už vandens.
CHEMINIO SIURBLIO PARINKIMAS
Tinkamo cheminio siurblio pasirinkimas apima daug sudedamųjų. Siurblių parinkimo vadovai ir specialios programinės įrangos gali padėti nustatyti siurblio specifikacijas. Taip pat gali reikėti cheminių medžiagų suderinamumo duomenų. Pirmasis cheminio siurblio pasirinkimo žingsnis yra tinkamas naudojimo reikalavimų ir cheminių terpių savybių supratimas, taip pat siurblio pasirinkimas su specifikacijomis užduočiai atlikti. Yra gana didelis įvairių veikimo principų, tipų siurblių pasirinkimas iš įvairių medžiagų, priklausomai nuo siurbiamos terpės.
Neteisingai pasirinktas siurblys – tai ne vien tik siurblio gedimas, bet ir su tuo susijusios pumpavimo ar gamybos proceso prastovos, galimi ir nelaimingi atsitikimai ir t.t… Dėl šios priežasties ypatingą dėmesį reikia skirti ne tik siurbiamos terpės cheminėms ir fizinėms savybėms, bei ir į tai, kaip parinkto siurblio medžiagos, iš kurių jis pagamintas, sąveikaus su pumpuojama terpe.
Todėl visais atvejais, ieškant savo pumpuojamai cheminei terpei optimalaus sprendimo, be našumo ir spaudimo, būtina žinoti:
• pumpuojamos terpės tikslus pavadinimas (specifikacija);
• terpės maksimali temperatūra;
• koncentracija;
• galimų abrazyvinių dalelių joje koncentracija.
CHEMINIO SIURBLIO IR SANDARIKLIŲ MEDŽIAGOS
Siurblių medžiagas galima būtų suskirstyti į dvi pagrindines kategorijas – metalines ir nemetalines. Siurbliai, pagaminti iš metalo, gali būti klasifikuojami kaip juodieji arba spalvotieji. Siurbliai iš ketaus, kaliojo ketaus arba anglinio plieno gali būti naudojami su kai kuriomis cheminėmis medžiagomis, tačiau dauguma metalinių cheminių siurblių yra pagaminti iš nerūdijančio plieno, nikelio lydinio arba ypatingų medžiagų, tokių kaip titanas, siekiant apsaugoti nuo korozijos. Nemetalinės medžiagos gali būti suskaidytos į tokias, kaip guma (tiek natūrali, tiek sintetinė), plastikas, keramika, stiklas ir kt. Visos šios nemetalinės medžiagos gali būti naudojamos korozinių ir agresyvių medžiagų pumpavimui, ypač šioms reikmėms plačiai naudojamas plastikas.
Informaciją apie įvairių medžiagų, kurios naudojamos siurblių ir sandariklių gamyboje, aprašymus ir cheminį suderinamumą su įvairiomis terpėmis rasite, paspaudę ant šios nuorodos ir lentelėje.
SIURBLIO GALINGUMAS (DYDIS) IR EKSPLOATACINĖS CHARAKTERISTIKOS
Netinkamo dydžio siurblys gali sukelti problemų siurblio skysčių perdavimo sistemoje. Dauguma cheminių siurblių yra šiek tiek per dideli (per galingi) dėl taikomo atsargos faktoriaus. Tačiau dėl labai didelio dydžio siurblio darbo metu elektros variklis gali būti nepilnai apkraunamas (mažiau nei 50 proc. visos apkrovos). Lengvai apkrautas kintamosios srovės elektros variklis sukurs mažesnį galios koeficientą, padidins eksploatavimo išlaidas. Be išlaidų, per galingo siurblio naudojimas gali iššaukti papildomus padarinius, tokius kaip per didelė vibracija, priešlaikiniai guolių gedimai, darbinės temperatūros padidėjimas ir kavitacijos problemas.
Cheminio siurblio per maža galia taip pat gali sukelti nepageidaujamus faktorius, ypač tam tikruose siurblių tipuose, pavyzdžiui, tiesioginio skysčio perstūmimo siurbliuose, kaip pavyzdys – sraigtiniuose. Nepakankamos galios sraigtinis siurblys su mažesniu darbiniu tūriu ir sraigtu turi pumpuoti greičiau, o tai gali apkrauti siurblio komponentus, dėl to sumažės įsiurbimo galimybės, padidės susidėvėjimas ir tai iššauks priešlaikinį gedimą.
Terpės klampumas, kaip ir tankis, labai svarbus faktorius tinkamos galios siurblio parinkimui. Reikia įvertinti šias pumpuojamo skysčio savybes ir galimas pasekmes. Medžiagos klampa, ypač naudojant išcentrinius siurblius, gali smarkiai paveikti siurblio našumą. Žemiau pateiktame paveikslėlyje parodyta, kaip klampos pokyčiai (matuojant „Saybolt Universal Seconds“ arba SSU) gali sumažinti našumą (srautą) ir pakėlimo aukštį (slėgį) bei padidinti energijos poreikį.
CHEMINIO SIURBLIO TIPAS
Pasirinkus tinkamą konstrukcinę medžiagą, kuri būtų suderinama su cheminėmis terpėmis, ir nustačius siurblio darbinius parametrus, kitas žingsnis yra siurblio tipo pasirinkimas. Galima rinktis iš įvairių tipų siurblių, skirtų cheminėms reikmėms. Žemiau pateikiamas mūsų įmonės tiekiamų cheminių siurblių asortimentas. Norėtume atkreipti dėmesį į tai, kad agresyvios terpės siurblio pasirinkimas turi daugybę niuansų, visada rekomenduojame pasikonsultuoti su mūsų įmonės specialistais – ar jūsų pasirinktas siurblys tinka vienam ar kitam tikslui, ar ne (pavyzdžiui, druskos rūgšties ir sūrymo pumpavimas, du visiškai skirtingi dalykai).
CHEMINIAI IŠCENTRINIAI SIURBLIAI SU MECHANINIAIS SANDARIKLIAIS
Išcentriniai siurbliai yra dažniausiai naudojami siurbliai chemijos pramonėje. Jie yra labiausiai paplitusi cheminių siurblių rūšis dėl jų konstrukcijos ir veikimo paprastumo ir efektyvumo, todėl jie taip pat yra pigesni nei kitų tipų siurbliai. Siurblio konstrukcija – spiralinis korpusas su sumontuota ant veleno viena ar keliomis sparnuotėmis. Sparnuotės sukuria srautą vienu iš trijų veiksmų: ašinis srautas, radialinis srautas arba mišrus srautas. Ašinio srauto siurbliams būdingas didelis srautas ir žemas slėgis. Ašinio srauto siurbliai skystį pagreitina per sparnuotės centrą ir išleidžia palei sparnuotės mentes stačiu kampu (radialiai) į siurblio ašį. Slėgį sukuria išcentrinė jėga. Radialinio srauto siurbliams būdingas aukštas slėgis ir mažas srautas. Mišraus srauto siurbliai skystį išstumia nuo siurblio veleno didesniu nei 90 laipsnių kampu. Slėgį iš dalies sukuria išcentrinė jėga, iš dalies – darbaračio kėlimo veiksmas. Mišraus srauto siurbliai turi ašinio ir radialinio srauto siurblių charakteristikas, paprastai vidutinio srauto ir vidutinio slėgio. Visų tipų išcentriniai siurbliai sukuria vakuumą, kuris įtraukia skystį į sparnuotę. Darbo ratas sukuria skysčio greitį, o korpusas priverčia skystį judėti iš siurblio per išvadą, paversdamas greitį slėgiu.
Cheminiuose išcentriniuose siurbliuose naudojami viengubi ar dvigubi mechaniniai specialaus išpildymo veleno sandarikliai. Pagal įsiurbimo principą skirstomi į nesavisiurbius ir savisiurbius. Dažniausiai gaminami iš nerūdijančio plieno, termoplastikų, fluorpolimerų ir kitų rūgštims ir šarmams atsparių medžiagų su standartiniais ar sprogiai aplinkai skirtais elektros varikliais. Siurblio sujungimas su varikliu gali būti atliekamas ant rėmo, naudojant lanksčią nuimamą movą (agregatas), arba tarpusavyje sujungiami ant vienos ašies (monoblokas).
CHEMINIAI SIURBLIAI SU MAGNETINE MOVA
Magnetinės pavaros siurbliai neturi veleno sandariklių ir yra visiškai sandarūs. Tai leidžia juos naudoti ypač agresyvių ir toksiškų skysčių pumpavimui. Struktūriškai siurbliai yra visiškai sandarūs, sukimo momentas perduodamas sparnuotei naudojant magnetinį lauką. Savisiurbiai siurbliai su magnetine mova leidžia išpumpuoti skysčius iš talpyklų, iš anksto neužpildant žarnų (t.y. jie gali patys išsiurbti skystį iš talpos). Tai yra labai vertinga savybė, ypač dirbant su stipriomis rūgštimis ir šarmais, kai siurblį ir žarną užpildyti gali būti sunku arba neįmanoma. Siurblius galima naudoti, išpumpuojant įvairias talpyklas, geležinkelio cisternas, autocisternas ir t.t…
DIAFRAGMINIAI SIURBLIAI
Diafragminiai-membraniniai siurbliai pasižymi puikiomis darbo charakteristikomis ir universalumu. Siurbliai gali pumpuoti įvairaus cheminio agresyvumo ir klampumo skysčius su kietomis ir abrazyvinėmis priemaišomis. Diafragminiai siurbliai yra varomi suspausto oro pagalba. Suspaustas oras varo visą siurblio sistemą ir membranų pagalba skystis yra perkeliamas iš vienos vietos į kitą. Tokie siurbliai tinka ir vakuuminėms sistemoms, kuriose yra reikalingas pastovus slėgis. Siurbliams pagaminti naudojama didelė įvairovė kompozicinių medžiagų, kurių pagalba siurblys yra visiškai atsparus bet kokioms pumpuojamoms terpėms prie įvairių darbo temperatūrų. Dėl paprastos membranos konstrukcijos jie neturi jokių vidinių susidėvėjimo komponentų, todėl yra labai patikimi siurbliai. Juose nėra sandariklių ar būtinų tepimo alyvų, todėl nėra jokios tikimybės, kad bus užteršiama pumpuojama terpė. Paprastus diafragminius siurblius sudaro membrana, darbinė kamera, du vožtuvai ir varomasis mechanizmas. Diafragma pagaminta iš lanksčios medžiagos ir turi būti patikrinta, ar ji suderinama su pumpuojama chemine medžiaga. Siurblio darbinės kameros tūris yra šiek tiek didesnis nei diafragma gali išstumti.
Daugiau informacijos apie diafragminius siurblius rasite, paspaudę ant šios nuorodos.
SKAITMENINIAI DOZAVIMO SIURBLIAI
Kai kurie cheminiai siurbliai taip pat yra ir dozavimo siurbliai, kurie užtikrina srauto matavimą ir valdymą tuose pramoniniuose procesuose, kuriems reikalingi tikslūs chemikalų kiekiai. Pažangūs dozavimo siurbliai yra idealus sprendimas bet kokio tipo sudėtingam dozavimui mažiau agresyvioje aplinkoje. Siūlydami aukštą tikslumą, skaitmeniniai dozavimo siurbliai ne tik sumažina cheminių atliekų kiekį, bet ir sąskaitą už sunaudotą energiją.
ROTORINIAI, TIESIOGINIO SKYSČIO TŪRIO PERSTŪMIMO SIURBLIAI
Cheminėms reikmėms taip pat plačiai naudojami krumpliaratiniai siurbliai, sraigtiniai siurbliai, stūmokliniai siurbliai. Šio tipo siurbliai yra skirti skysčiui tolygiai judėti per sistemą. Šie siurbliai yra efektyvesni nei išcentriniai siurbliai, pumpuojant didelio klampumo ir mažo garų slėgio skysčius, kurie teka mažesniu greičiu ir sukuria didesnį pasipriešinimą. Apie šių tipų siurblius daugiau informacijos rasite šioje žinyno temoje.
CHEMINIŲ SIURBLIŲ SERTIFIKATAI
Tam tikrose pramonės šakose ir programose yra specialūs kodai, standartai ir taisyklės, kurių reikia laikytis. Kai kuriais atvejais, prieš pradedant naudoti cheminį siurblį tam tikruose katiluose, slėginiuose induose, naftos ir dujų perdirbimo gamyklose, branduolinėse ar kitose svarbiose programose, siurblys turi atitikti šiuos standartus (ASME, ANSI, API, NACE ir kt.).