2020.02.21

Išsiplėtimo indai (hidroforai)

 

Slėginis išsiplėtimo indas (hidroforas) – tai specialus metalinis ar iš stiklo pluošto pagamintas sandarus indas, kurio viduje yra elastinga membrana (diafragma) ir tam tikras vandens tūris prie tam tikro slėgio.

Kodėl jis reikalingas ir svarbus vandens tiekimo sistemoje? Slėginis išsiplėtimo indas naudojamas palaikyti stabilų slėgį vandens tiekimo sistemoje, apsaugo vandens siurblį nuo per ankstyvo susidėvėjimo dėl dažno junginėjimosi, taip pat apsaugo vandens tiekimo sistemą nuo galimų vandens hidraulinių smūgių. Dingus elektros energijos tiekimui, dėka hidroforo vandens tiekimo sistemoje visada bus užtikrintas tam tikras vandens rezervas.

Pagrindinės funkcijos, kurias vandens tiekimo sistemoje atlieka slėginis išsiplėtimo indas:

• Siurblio apsauga nuo priešlaikinio susidėvėjimo. Kiekvienas elektrinis siurblys (siurblio elektros variklis) turi ribotą galimų įsijungimų per valandą skaičių. Todėl išsiplėtimo indo dėka siurblys neįsijungs kiekvieną kartą, trumpam atsukus čiaupą, o tai prailgins jo tarnavimo laiką. Siurblio apvijos labai įkaista paleidimo metu, dėl šios priežasties ir yra gamintojų nurodomas maksimalus siurblio (siurblio elektros variklio) įsijungimų skaičius per valandą. Pavyzdžiui, standartiniam panardinamam siurbliui šis skaičius sudaro 20 ciklų per valandą;
• Išlaikyti pastovų slėgį vandens tiekimo sistemoje, apsaugoti nuo vandens slėgio kritimo. Dėl slėgio kritimo, kai vienu metu atsukami keli čiaupai, staigūs vandens slėgio svyravimai atsiranda, pavyzdžiui, duše ir virtuvėje. Teisingai sureguliuotas oro priešslėgis išsiplėtimo inde padės sėkmingai susidoroti su tokiomis nemaloniomis situacijomis;
• Apsauga nuo vandens hidraulinio smūgio, kuris gali atsirasti, įjungus siurblį ar jį išjungiant. Hidrauliniai smūgiai pavojingi tiek pačiam siurbliui, tiek vamzdynų sistemai;
• Išlaikyti vandens tiekimą sistemoje, o tai leidžia, nors ir neilgą laiką naudoti vandenį net ir nutrūkus elektros energijos tiekimui.

Tad pasikartojant, išsiplėtimo indas (hidroforas) reikalingas vandens tiekimo sistemoje tinkamo siurblio darbo režimo palaikymui, padeda išvengti vandens slėgio pulsacijų ir hidraulinių smūgių. Šio įrenginio dėka užtikrinamas visos vandentiekio sistemos darbas – tinkamai pasirinktas hidroforas garantuos patikimą, ilgalaikį ir kokybišką veikimą, bus galima nuolat palaikyti nustatytą vandens slėgį.

Galima rinktis iš membraninių (su maišais) arba diafragminių hidroforų. Hidroforai geriamojo vandens sistemoms – nuo 0,5 iki 1000 litrų tūrio.

 

IŠSIPLĖTIMO INDO (HIDROFORO) VEIKIMO PRINCIPAS

Išsiplėtimo indą (hidroforą) sudaro metalinis ar stiklo pluošto korpusas ir speciali membrana (maišas) arba diafragma, priklausomai nuo indo konstrukcijos. Iš vienos membranos ar diafragmos pusės hidrofore yra vanduo, o iš kitos – suspaustas oras, kurio slėgis turi būti apie 0,2 bar mažesnis, nei nustatytas siurblio įsijungimo slėgis.  Kai atsukamas vandens čiaupas, suspaustas oras stumia vandenį iš hidroforo kameros į vandentiekio sistemą. Kai slėgis nukrenta žemiau nustatytos įsijungimo ribos, suveikia slėgio relė ir paleidžiamas siurblys. Kai čiaupas užsukamas, hidroforo vandens kamera užpildoma vandeniu, slėgis kyla ir kai pasiekiama nustatyta išsijungimo riba, siurblys išjungiamas.  Oro slėgį hidrofore rekomenduojama tikrinti bent kartą per pusmetį.

 

MEMBRANINIAI (SU GUMINIAIS MAIŠAIS) HIDROFORAI

Tinka geriamojo vandens tiekimo sistemoms. Membraninis hidroforas dažniausiai naudojamas vandens tiekimo sistemų ir siurblių darbo stabilizavimui, pastovaus sistemos slėgio užtikrinimui ir hidrosmūgių kompensacijai. Dėl plataus temperatūros diapazono šiuos hidroforus galima naudoti karšto vandens tiekimo sistemose ir šildymo sistemose.

 

DIAFRAGMINIAI HIDROFORAI

Idealiai tinka daugelyje sričių, vandens tiekimo ir slėgio kėlimo, šiluminio išsiplėtimo, laistymo, hidraulinių smūgių slopinimo sistemoms. Vienos (ar dvigubos) diafragmos konstrukcija – užtikrina ilgaamžiškumą ir nereikalauja priežiūros.

 

IŠSIPLĖTIMO INDAI ŠILDYMO SISTEMOMS

Skirti naudoti centrinio šildymo sistemoms. Taip pat išsiplėtimo indai naudojami vėsinimo / kondicionavimo sistemose. Išsiplėtimo indas turi membraną, atskiriančią orą indo viduje nuo šildymo / šaldymo sistemos vandens. Tokiu būdu išsiplėtusio termofikacinio vandens perteklius sutalpinamas išsiplėtimo bake, o sistemai atvėsus suspaustas oras išstumia vandenį atgal į šildymo ar kondicionavimo sistemą. Tinkamai subalansuota šildymo sistema suteikia galimybę sutaupyti papildomų lėšų ir padeda išvengti nuosėdų kaupimosi. Patvarūs išsiplėtimo indai šildymo sistemoms padeda išlaikyti pageidaujamą slėgį, todėl prisideda prie tinkamo visos įrangos veikimo.  Induose, skirtuose šildymo sistemoms rekomenduojama tikrinti esamą oro slėgį kas metai.

 

 

Informaciją apie tai, kaip patikrinti oro slėgį hidrofore ir koks turi būti oro slėgis, rasite mūsų tinklalapio žinyne.

 

 

Video:

Hidroforo veikimo principas su dažnio keitikliu

 

Hidroforo veikimo principas su slėgio rele

 

Hidroforo veikimas su FlowThru antgaliu

 

Kontaktų forma
×