2020.06.17

Kaip pasirinkti tinkamą siurblį?

Gana dažnai užduodamas iš pirmo žvilgsnio paprastas klausimas: kaip pasirinkti tinkamą siurblį? Deja, nėra nei vieno, nei dviejų paprastų atsakymų į tokį klausimą. Kiekvienai konkrečiai situacijai, siurbiamai terpei būtina rasti optimalų siurblio parinkimo variantą. Labai svarbu išsiaiškinti ir aiškiai suformuluoti kokią užduotį, kokias funkcijas turėtų atlikti siurblys.

Norint atsakyti, kaip pasirinkti tinkamą siurblį, būtina išsamiai nurodyti kelis iš esmės svarbius dalykus, kurie lemia teisingą siurblio pasirinkimą:

• kas bus siurbiama (terpės pavadinimas ar formulė, skysčio savybės, temperatūra, sudėtis, abrazyvinių dalelių koncentracija ir kt.)?
• per kokį laiko vienetą (val., min) kokį terpės tūrį (m³ arba l) reikia pumpuoti, t.y. kiek laiko norima skirti siurbimo procesui (t.y. ar siurblys užduotį turi atlikti per minutes ar per valandas)?
• kiek toli terpė bus pumpuojama ir koks slėgis reikalingas slėginės linijos išleidimo galutiniame taške (galite perpumpuoti iš vienos talpyklos į kitą 1 metro atstumu arba kelių kilometrų ilgio vamzdynu)?
• koks įsiurbimo aukštis, t.y. vertikalus atstumas nuo siurbiamo skysčio paviršiaus iki siurblio įsiurbimo įvado ašies centro?

Be to, labai svarbu pasirinkti tinkamą skysčio siurblį pagal jo tipą. Pavyzdžiui, negalima naudoti drenažo siurblio fekalijoms ar mėšlui siurbti, o rankinio sodo šulinio siurblio – rūgštims ar šarmams.
Tinkamai parinkti siurbliai ne tik ilgą laiką tarnaus, bet ir bus užtikrinamos ženkliai mažesnės sąnaudos jų eksploatavimui ir priežiūrai, bus išvengta prastovų.

 

Šioje temoje apžvelgsime dažniausiai pasitaikančias klaidas renkantis siurblį.

 

Įsitikinimas, kad brangesni siurbliai veiks geriau nei pigesni. Tiesą sakant, kaina toli gražu ne visada garantuoja kokybę. Lygiai taip pat, patys pigiausi rinkoje esantys siurbliai tikrai nepasižymės ilgesniu eksploatavimo laiku, nei ilgaamžiškesnėmis medžiagomis, iš kurių jie pagaminti ar geresnėmis konstrukcinėmis-hidraulinėmis savybėmis, nei kad žinomų pasaulinio lygio gamintojų gaminiai.

 

Perkant siurblį ar sistemą, neklausiama apie garantinių paslaugų suteikimo galimybę ir atsarginių dalių prieinamumą. Tai, kad pardavėjas teikia garantinio ir pogarantinio aptarnavimo paslaugas, turi platų atsarginių dalių asortimentą, rodo ne tik įmonės rimtumą, bet ir tai, kad šie siurbliai po metų nebus pašalinti iš prekybos ir prireikus atlikti siurblio aptarnavimą ar jam sugedus, visada galėsite kreiptis į pardavėją, norint skubiai suremontuoti savo įrangą pardavėjo serviso dirbtuvėse.

Taip pat reikia nepamiršti, kad rinkoje  egzistuoja pardavėjų, kurie siūlo pigiausius siurblius ir bando juos parduoti mažiausiomis kainomis.
Kainos yra žemesnės, nes sumažinti išlaidas galima:

– gamykloje vietoj varinių apvijų į variklį įdedant aliuminines;
– sumažinus elektros variklio statoriaus impregnavimo laku sluoksnių skaičių, kuris lemia greitą statoriaus degimą eksploatacijos metu net ir esant nežymiai perkrovai;
– naudojant žemiausios liejimo klasės liejinius (su įtrūkimais);
– siurblyje įdedant pigiausius guolius, kurie nepasižymi ilgaamžiškumu ir greitai subyra;
– pardavėjai neimportuoja atsarginių dalių ar neturi atsarginių dalių sandėlio ir neturi garantinio/pogarantinio aptarnavimo skyriaus (serviso).

 

Siurblio pasirinkimas, neatsižvelgiant į hidraulinę siurbimo sistemos schemą. Labai dažnai, renkantis siurblį, neatsižvelgiama į vamzdžiuose, vožtuvuose, alkūnėse susidarančius hidraulinius nuostolius. Todėl būtina įvertinti vamzdžių skersmenį, ilgį, medžiagą, iš kurios jie pagaminti, taip pat sistemoje esančias jungtis, vožtuvus ir t.t..

 

Atsisakoma automatinės apsaugos. Dažnai taupoma, neįdiegiant automatinių apsaugos priemonių.  Tai dažnai lemia naujo siurblio pirkimą. Štai keli pavyzdžiai:

– panardinamas šulinio siurblys geriamajam vandeniui siurbti ir laistymui. Ne paslaptis, kad į daugelį šulinių vanduo patenka labai lėtai, o vidutinis 1,5 m³/h našumo siurblys gali išpumpuoti visą vandenį per 2-3 valandas. Jei nėra plūdės, kuri išjungtų siurblį, kai nukris vandens lygis šulinyje, mechaninis sandariklis ir (arba) variklis perkais ir siurblys suges. Kyla klausimas: „tačiau daugelyje siurblių yra šiluminė apsauga, kuri jį išjungs“. Teisingai, yra. Tačiau tai yra avarinė apsauga ir jos negalima įjungti 100 kartų be pasekmių siurbliui. Kiekvienas perkaitimas lemia destruktyvius statoriaus izoliacijos pokyčius, kurie, galų gale, sukelia apvijos trumpąjį jungimą.
– panardinamas fekalinis siurblys su smulkintuvu, kuris naudojamas be automatinio variklio apsaugos jungiklio. Jei po smulkintuvo peiliu atsiduria kietas daiktas, siurblys užstringa ir, jei nėra įrengto automatinio variklio apsaugos jungiklio, variklio apvijos perkaista ir perdega.

 

Fizikos dėsnių nepaisymas. Du populiariausi pavyzdžiai:

– perkamas paviršinis sausai statomas siurblys vandeniui siurbti iš daugiau nei 9 metrų gylio (vertikalus atstumas nuo vandens paviršiaus lygio iki siurblio įsiurbimo įvado) . Tai fiziškai neįmanoma (rekomenduojame perskaityti žinyno temą – „Kodėl paviršiniai siurbliai negali siurbti skysčio iš didesnio nei 9 metrų gylio?„).


– su sausai statomu išcentriniu siurbliu bandoma iš šulinių išsiurbti karštą vandenį, kurio temperatūra yra didesnė kaip + 80°C. Tai neįmanoma, nes karštas vanduo įsiurbimo vamzdyje tiesiog verda, kai siurblys sukuria vakuumą jame ir siurblio įsiurbimo savybės ženkliai skiriasi, nei siurbiant šaltą vandenį.

 

Chemijos nežinojimas (neatsižvelgimas į pumpuojamų skysčių cheminius ir fizinius parametrus). Vartotojai neretai ieško pigios alternatyvos brangiam cheminiam siurbliui:

– buitiniai siurbliai (nors modeliai ir pagaminti iš nerūdijančio plieno) nėra pritaikyti darbui su chemiškai agresyviomis terpėmis. Cheminiai siurbliai yra brangūs, nes naudojamos specialios (ir, svarbiausia, tinkamai parinktos konkrečiai agresyviai terpei) srauto dalies medžiagos, tarpikliai ir sandarikliai, kurie skirti dirbti su chemiškai aktyviais skysčiais;
– neatsižvelgiama į tai, kad koncentruoti rūgščių ir šarmų tirpalai turi didelį tankį, todėl reikia sumontuoti elektros variklį padidintos galios, kuri yra tiesiogiai proporcinga skysčio tankio vertei.

 

Abrazyvinių skysčių siurbimas, nenaudojant specialių sandariklių. Siurbiant skysčius, turinčius savo sudėtyje daug abrazyvinių dalelių, siurbliai su standartiniais sandarikliais sugenda dėl skysčio patekimo į elektros variklį. Taip atsitinka dėl mechaninio sandariklio sudėvėjimo. 95% atvejų įprasti standartiniai siurbliai turi sandariklį „keramika – grafitas“. Kai dirbate su abrazyvu, tokio tipo mechaninius sandariklius galima sugadinti per 1 darbo pamainą. Problemos sprendimas paprastas: sumontuotas atsparus dilimui sandariklis su trinties pora „silicio karbidas – silicio karbidas“.

 

Dvigubo mechaninio sandariklio nenaudojimas tuo atveju, kai jis būtinas. Žemiau pateikiami pavyzdžiai:

– cukraus sirupo (arba kito panašaus skysčio, kuris gali kristalizuotis) siurbimas. Naudojant siurblį su vienu sandarikliu, sustabdžius siurblį, reikia praplauti ne tik siurblio darbinę, kuri tiesiogiai kontaktuoja su siurbiama terpe, dalį, bet ir patį veleno sandariklį. Jei to nepadarius, tada po prastovos sandariklio žiedai prilips vienas prie kito ir sekantį kartą paleidus siurblį, sandariklis pažeidžiamas, jį būtina keisti. Įdiegus dvigubą sandariklį, šios problemos išvengiama, nes tarp sandariklių yra vanduo, kuris neleidžia siurbiamam skysčiui kristalizuotis.
– skysčių, kurių garai gali neigiamai paveikti žmogaus organizmą, siurbimas (sukelti sveikatos problemų). Amoniakinį vandenį galima siurbti su siurbliu turinčiu vieną mechaninį sandariklį, tačiau net ir nedideli nutekėjimai per sandariklį (o jie neišvengiamai visada yra) lems tai, kad amoniako garai pasklis patalpoje, kurioje sumontuotas siurblys.

 

Neatsižvelgiama į skysčio klampumo padidėjimą, mažėjant temperatūrai. Pavyzdžiui, atšalus orui patalpose ar lauke, alyvų klampumas pradeda ženkliai didėti. Ir jei siurblys, taip pat įsiurbimo ir slėgio vamzdynų skersmuo nėra tinkamai parinktas, tada sutirštėjęs skystis paprastai nebepumpuojamas. Todėl, jei jums reikia dirbti žemoje temperatūroje, siunčiant užklausą ar užsakant siurblį, būtinai turite nurodyti žemiausią galimą temperatūrą (nors kompetentingi specialistai būtinai Jūsų to paklaus). Dažnai šią problemą galima išspręsti, keičiant žarnas į didesnio skersmens. Bet jei slėgio žarna yra per ilga, o siurblio sukeliamo slėgio nepakanka, tada vienintelis būdas atkurti normalų veikimą yra pakeisti siurblį arba šildyti siurbiamą skystį.

 

Siurblio parinkimas, neatsižvelgiant į siurblio darbo trukmę ir periodiškumą. Yra daug siurblių, kurie negali nuolat veikti visą parą. Darbas tokiais režimais sukels priešlaikinį įrenginio gedimą.  Pavyzdžiui, bet kokie siurbliai su šepetėliniais elektros varikliais (šepetėlinis mazgas greitai perkaista). Arba nepageidautina, kad siurbliai su minkštu darbo ratu (sparnuote) dirbtų pastoviu režimu, nes sparnuotė greitai subyrės. Patartina šio tipo siurblius naudoti periodiniam darbui (pavyzdžiui, užpildyti/išsiurbti talpas su produktais ir pan.).

 

Netinkamas siurblio konstrukcijos (veikimo principo) pasirinkimas. Dažnai, bandant sutaupyti pinigų, perkami išcentriniai siurbliai, kurie nėra skirti siurbti produktus, kurių struktūra gali būti sunaikinta, darbo ratui veikiant didelėmis apsukomis. Pavyzdžiui, siurbiant grietinėlę su išcentriniu siurbliu, ji yra suplakama į sviestą, kuris paskui prilimpa prie darbo rato ir dėl to siurblys visiškai nustoja siurbti produktą. Natūralu, kad siurblio išleidimo angoje  nebus visiškai ta pati grietinėlė, kuri pateko į siurblio įvadą. Arba siurbiant gyvas mieles (arba gyvas bakterijas ir kt.), darbo ratas, besisukantis 2900 aps/min greičiu, gali jas nužudyti. Ir jos negalės normaliai daugintis pagal proceso technologiją, o tešla nesigaus ir pan. Taip pat siurbiant produktus, kurie putoja, tais pačiais paprastais išcentriniais maistiniais siurbliais. Tokiu atveju siurblio išleidimo angoje gaunama daug putų ir normalus siurbimo procesas nevyksta.

Renkantis siurblius, labai svarbu į tai atkreipti dėmesį ir naudoti skysčiams, kurie gali pakeisti struktūrą, kurių negalima plakti, mažų apsukų tiesioginio skysčio perstūmimo siurblius (kumštelinius, membraninius, sraigtinius ir kt.)

 

Siurblių pasirinkimas savarankiškai. Kaip matote, renkantis siurblius savarankiškai, turite atkreipti dėmesį į labai daug niuansų, žinoti siurblių veikimo principus, konstrukcinius ypatumus ir dar daug techninės informacijos. Pagrindinių pramoninių siurblių tipų pasirinkimo ir savybių suvestinė lentelė.

 

Remiantis tuo, kas išdėstyta aukščiau, galime rekomenduoti:

– rinkdamiesi savarankiškai siurblį, visada pasitarkite su mūsų įmonės specialistais ir atsakykite kuo išsamiau į klausimus, kurie Jums bus pateikiami;
– kitas būdas, padėsiantis Jums sutaupyti laiko ir lėšų ateityje – užpildykite, kaip galima išsamiau, žemiau pridedamas siurblio parinkimo užklausos formas ir atsiųskite jas mūsų specialistams.

Užklausos forma siurblio parinkimui

Užklausos forma gręžinio siurblio (komplekto) parinkimui

 

 

Tikimės, kad aukščiau pateikta informacija buvo naudinga ir tai padės Jums išsirinkti geriausiai Jūsų poreikius atitinkantį siurblį ar sistemą. Daugiau informacijos rasite kitose mūsų tinklalapio žinyno temose.

Kontaktų forma
×