2021.12.21

Kas yra automatinė vandens tiekimo sistema ir kuo ji skiriasi nuo vandens siurblio?

Iš tiesų, kai pirmą kartą išgirstame kalbant apie „automatinę vandens tiekimo sistemą“, susiformuoja kažkokios masyvios konstrukcijos ar itin sudėtingo įrenginio vaizdas. Buityje naudojama automatinė vandens tiekimo sistema yra pakankamai kompaktiškas įrenginys, susidedantis iš kelių elementų, tarp kurių pagrindinę vietą užima siurblys, užtikrinantis vandens tiekimą su tam tikru slėgiu ir našumu. Tačiau vien tik siurblys, be kitų svarbių elementų, tokių kaip išsiplėtimo indas ir slėgio relė, pastovaus ir komfortiško slėgio vandentiekio sistemoje užtikrinti negalės. Komfortiškas vandens slėgis namų vandentiekyje būtinas tam, kad vandens slėgis čiaupuose būtų pastovus, be pulsacijų, tolygiai maišytųsi karštas ir šaltas vanduo, taip pat tinkamai veiktų skalbyklė ir indaplovė. Natūralūs vandens šaltiniai, ar tai būtų šulinys, ar gręžinys, negali nuolat tiekti pastovaus vandens tūrio, vandens lygis juose siurbimo metu krenta ir atsinaujina po tam tikro laiko. Nuolat, be perstojo veikiantis siurblys, pumpuojantis vandenį į uždarą vandens tiekimo sistemą, netrukus gali ją sugadinti arba sugesti pats. Pastovus nepertraukiamas siurblio veikimas reikalauja daug elektros energijos. Siurblio įjungimas rankiniu būdu kaskart, kai tik reikalingas vanduo, nesuteiks norimo komforto lygio.

Todėl, siekiant optimizuoti siurblio darbą ir palaikyti tam tikrą vandens slėgį vandentiekyje, automatinėse vandens tiekimo sistemose naudojami slėginiai išsiplėtimo indai (hidroforai). Slėginis išsiplėtimo indas – tai metalinė talpa, kurio viduje yra guminė pertvara (arba maišas) atskirianti oro kamerą nuo vandens ir sukonstruota taip, kad padidėjus į šį indą pumpuojamo vandens kiekiui padidėtų slėgis. Taigi, kai indas bus pripildytas vandens, jis galės tiekti vandenį esant slėgiui (kuris laipsniškai mažės) nenaudodamas elektros energijos.

 

AUTOMATINĖS VANDENS TIEKIMO SISTEMOS PAGRINDINIAI ELEMENTAI

Automatinė vandens tiekimo sistema skirta automatiškai tiekti vandenį su pastoviu slėgiu, yra sumontuota viename įrenginyje, kurį sudaro: siurblys, išsiplėtimo indas (hidroforas), kontrolės (manometras) ir valdymo (slėgio relė) elementai, skirti automatiniam siurblio veikimo užtikrinimui. Savisiurbis siurblys pumpuoja vandenį, išsiplėtimo indas optimizuoja siurblio darbą ir palaiko slėgį bei vandens tiekimą. Slėgio relė užtikrina automatinį siurblio išjungimą, kai pasiekiamas reikiamas vandens slėgio lygis vandens tiekimo sistemoje ir jo automatinį įjungimą, kai slėgis nukrenta žemiau nustatyto lygio. Įvairiuose automatinių vandens tiekimo sistemų modeliuose sumontuoti skirtingi automatikos elementai. Sistemose su elektroniniu valdymu, be automatinio siurblio įjungimo/išjungimo funkcijos yra ir papildomos apsaugos, kaip pvz. apsauga nuo sausos eigos ir kt.. Sistemose su integruotu dažnio keitikliu, atsižvelgiant į slėgio svyravimus įvade ir išvade, reguliuojamos siurblio apsukos ir užtikrinamas pastovus vandens slėgis name.

 

Gamintojai gamina skirtingus vandens automatinių vandens tiekimo sistemų modelius, tačiau pagrindinių sistemos elementų išdėstymo principas daugeliu atvejų išlieka toks pat, kaip parodyta aukščiau esančiame paveikslėlyje.

Taigi, automatinė vandens tiekimo sistema daugeliu atvejų yra optimalus stabilaus autonominio vandens tiekimo užtikrinimo sprendimas ten, kur nėra centralizuotos vandentiekio sistemos. Vienas įrenginys padės jums sutaupyti laiko ir lėšų įrengiant visus būtinų vandens tiekimo sistemos elementų išdėstymą, jų nustatymą ir išvengti montavimo klaidų. Tačiau montuojant automatinę vandens tiekimo sistemą, reikia žinoti, kaip ją teisingai prijungti.

 

KAIP PRIJUNGTI VANDENS TIEKIMO SISTEMĄ?

Kiekvienos automatinės vandens tiekimo sistemos komplekte rasite įrengimo ir naudojimo instrukciją, o joje prijungimo schemą.
Pagrindiniai veiksniai, lemiantys vandens tiekimo sistemos įrengimo vietą, yra šie:
• Elektros tiekimas;
• Atstumas nuo vandens šaltinio;
• Atstumas nuo vandentiekio sistemos;
• Triukšmo lygis ir jo izoliacija (veikiant sistemai);
• Aplinkos temperatūra (sausai statomos vandens tiekimo sistemos gali veikti tik teigiamos temperatūros sąlygomis);
• Lengvas priėjimas atliekant techninę priežiūrą;
• Įrangos sauga

Atsižvelgiant į šiuos veiksnius, galimi įvairūs įrengimo variantai.

 

AUTOMATINĖS VANDENS TIEKIMO SISTEMOS ĮRENGIMO VARIANTAI

Štai keletas variantų, kaip vandens tiekimo sistemą galima įrengti:

VANDENS TIEKIMO SISTEMA ŠULINYJE

Sistemą galima sumontuoti šulinyje. Tuo pačiu metu būtina užtikrinti patikimą jos tvirtinimą žemiau žemės įšalo lygio ir saugų elektros kabelio prijungimą.
Privalumai:
– erdvės išsaugojimas namuose, triukšmo nebuvimas, vandens šaltinio artumas.
Trūkumai:
– santykinis įrengimo sudėtingumas, priežiūros sudėtingumas, mažiau palanki darbo aplinka, palyginti su šilta ir sausa patalpa. Remiantis patirtimi, realus slėgio jungiklių (įvairių markių ir firmų) eksploatavimo laikas uždaroje, drėgnoje, nevėdinamoje patalpoje yra maždaug 1,5-3 metai, po kurių relės elektros kontaktai oksiduojasi, rūdija.

Atkreipkite dėmesį į pagrindo, ant kurio bus pritvirtinta sistema, įrengimą. Siurblio veikimo metu sukuriamas tam tikrą vibracijos lygis. Patikimas sistemos tvirtinimas, kai ji įrengiama šulinyje, yra labai svarbu. Norint sumažinti vibracijos lygį, fiksuojant sistemą prie pagrindo, rekomenduojama naudoti iki kelių centimetrų storio guminį padėklą.

VANDENS TIEKIMO SISTEMA NAMO RŪSYJE

Jei name yra rūsys, jame galima sumontuoti vandens tiekimo sistemą su sąlyga, kad ji bus įrengta žemiau žemės įšalo lygio. Taip pat svarbu užtikrinti gerą prieigą techninei sistemos priežiūrai.
Privalumai:
– triukšmo nebuvimas, saugos palaikymas, santykinis montavimo paprastumas.
Trūkumai:
– atokumas nuo šaltinio, reikalinga erdvė, kad būtų užtikrintas laisvas priėjimas prie įrangos.

VANDENS TIEKIMO SISTEMA NAMUOSE

Sistemą sumontuoti specialiai įrengtoje sausoje ir šiltoje patalpoje yra optimalus sprendimas, su sąlyga jei ji nėra labai toli nuo vandens šaltinio. Statydami name, atkreipkite dėmesį, kad sistemos veikimas sukuria tam tikrą triukšmo lygį.
Privalumai:
– patogus priėjimas prie įrenginio, paprastas montavimas, saugumas, palankios eksploatavimo sąlygos.
Trūkumai:
– atstumas nuo vandens tiekimo šaltinio, reikalinga erdvė, galimas triukšmas.

 

Automatinės vandens tiekimo sistemos pasirinkimas ir montavimas gali būti atliekamas savarankiškai, tam nereikalingi ypatingi santechninių darbų įgūdžiai. Tačiau vis tik sistemos parinkimą geriau patikėti specialistams, kurie pagal Jūsų gręžinio ar šulinio charakteristikas bei planuojamas vandens sąnaudas gali apskaičiuoti reikiamą siurblio galią ir išsiplėtimo indo dydį. Prieš sistemos montavimą ir jos eksploatavimą, būtina perskaityti įrenginio montavimo ir naudojimo instrukciją, kuri yra komplekte kartu su sistema.

Visa esamų vandens tiekimo sistemų įvairovė neapsiriboja aprašytomis šiame straipsnyje, pavyzdžiui, buitinė vandens tiekimo sistema gali būti maitinama ne tik iš 220 voltų elektros tinklo, bet ir nuo 12 arba 24 voltų akumuliatoriaus (tokios sistemos dažnai naudojamos mobiliuose nameliuose arba vietose, kuriose nėra elektros tinklo), pavyzdžiui, MARCO UP6A ar UP6E sistemos.

Visas automatines vandens tiekimo sistemas ir jų techninius duomenis rasite produktų kategorijoje AUTOMATINĖS VANDENS TIEKIMO SISTEMOS.

Informaciją apie pagrindinius sistemų ypatumus, jų skirtumus ir atsakymus į kitus klausimus rasite šioje žinyno temoje

Be to, šioje temoje aprašytos automatinės vandens tiekimo sistemos yra komplektuojamos tik su paviršiniais, sausai statomais savisiurbiais siurbliais. Tuo atveju, kai vandens šaltinis yra toli, ar įsiurbimo aukštis daugiau kaip 8 metrai, yra ir kitas vandens tiekimo sprendimas – giluminiai siurbliai gręžiniams arba panardinami siurbliai šuliniams.

 

 

 

 

Kontaktų forma
×