Panardinami fekaliniai, nuotekų siurbliai skirti stipriai užterštam vandeniui, fekalinėms nuotekoms, gruntinių vandenų su dumblu ir smėliu pumpavimui, o taip pat drenavimui ir purvo nusiurbimui.
NUOTEKŲ SIURBLIO PASIRINKIMO YPATUMAI
Renkantis nuotekų siurblį, reikia atkreipti dėmesį į:
• perpumpuojamo skysčio sudėtį, tankį, temperatūrą;
• aukščių skirtumus (nuo siurbiamo skysčio paviršiaus iki aukščiausio pakėlimo taško), taip pat trasos ilgį ir vamzdžio skersmenį;
• siurblio tipas konkrečiu atveju (pilnai panardinamas, sausai montuojamas ir t.t..);
• reikia žinoti ar skystyje bus kietų priemaišų ir kokio jos bus dydžio. Maksimalus kietų priemaišų dydis yra nurodomas siurblio techninėje charakteristikoje ir labai priklauso nuo įrenginio darbo rato konstrukcijos. Vienose veiklų srityse priemaišos gali būti gana mažo skersmens (smėlis/maži akmenukai…), tačiau chemijos pramonėje, vandenvaloje arba srityse, kur gali susikaupti dideli nešvarumų kiekiai, gali prireikti siurblio su smulkintuvu, kuris susmulkina dideles nuosėdas, prieš leisdamas joms patekti į siurblį. Tai apsaugo nuo siurblio ir vamzdynų užsikimšimo.
NUOTEKŲ SIURBLIŲ TIPAI
• Paviršiniai, „sausai“ montuojami. Paviršiniai fekaliniai siurbliai montuojami nuotekų rezervuarų viršuje arba netoli jų. Į rezervuarą, talpą yra nuleidžiamas įsiurbimo vamzdis.
• Pusiau panardinami. Pusiau panardinami fekaliniai siurbliai yra montuojami ant plūduro arba ant stacionarios montažinės aikštelės rezervuaro viršuje. Viršutinė siurblio dalis su varikliu yra montuojama „sausai“, o į skystį įleidžiama tik apatinė siurblio dalis, kurioje yra darbo ratas. Šie siurbliai yra vertikalūs.
• Panardinami. Panardinami fekaliniai siurbliai yra pilnai panardinami į perpumpuojamą skystį. Šio tipo siurbliai montuojami rezervuaro dugne ir yra nuleidžiami troso arba lyno pagalba. Fekaliniai siurbliai rezervuaruose yra pastatomi ant dugno, dėl to siurblys apatinėje dalyje turi specialias kojeles ar iš metalinio rėmo padarytą padą. Kitas pastatymo būdas- automatinė jungtis. Dėl to rezervuaro dugne yra pritvirtinamas metalinis padas- alkūnė. Prie jos yra jungiamas išmetimo vamzdis ir siurblio nuleidimo kreipiančiosios. Kreipiančiųjų pagalba siurblys yra nuleidžiamas į dugną, kur jis automatiškai susijungia su išmetimo vamzdžiu. Tai labai paplitęs panardinamų fekalinių siurblių montavimo būdas, nes norint pakelti ir vėl nuleisti siurblį, bei prijungti jį prie vamzdyno, nereikia ištuštinti rezervuaro.
Panardinami fekaliniai siurbliai yra komplektuojami su skysčio lygio plūdėmis, kurios užtikrina pilnai automatinį siurblio darbo režimą.
Panardinami nuotekų siurbliai pasižymi tyliu darbu, bei maža vibracija.
NUOTEKŲ SIURBLIŲ DARBO RATŲ TIPAI
Nuotekų siurblio pagrindines jo charakteristikas nulemia darbo rato konstrukcija ir tipas. Dažniausiai naudojami sekančių tipų darbo ratai:
Vortex tipo darbo ratai. Jie veikia sūkuriniu principu. Darbo ratas yra sumontuotas giliai siurblio korpuso viduje ir besisukdamas sudaro skysčio sūkurį, tuo tarpu pats darbo ratas minimaliai kontaktuoja su perpumpuojama terpe. Todėl optimalus pasirinkimas skysčiams, kurie turi savyje abrazyvinių dalelių, didelio skersmens priemaišas.
Vieno kanalo darbo ratai. Šie ratai pasižymi aukštu hidrauliniu naudingumo koeficientu ir mažomis energijos sąnaudomis. Šiame darbo rate yra viena spiralės pavidalo mentė. Tarpai tarp mentės apvijų yra dideli, tai padeda išvengti plaušinių priemaišų apsivyniojimo.
Multikanaliniai (daugiakanaliai) darbo ratai. Šie ratai pasižymi aukštu hidrauliniu naudingumo koeficientu ir mažomis energijos sąnaudomis. Šiuose darbo ratuose yra kelios mentės bet atstumai tarp jų yra pakankamai dideli, todėl kietų priemaišų praeinamumas yra didelis.
Darbo ratai su smulkintuvais. Jie yra naudojami buities, popieriaus, tekstilės ir kitose pramonės srityse. Tinka pumpuoti fekalines nuotekas, įvairius stipriai užterštus skysčius su pluoštinėmis priemaišomis. Darbo ratai su smulkintuvais tirštoms masėms yra naudojami žemės ūkyje, buityje, valymo įrengimuose ir kitose pramonės srityse. Darbo ratai skirti pumpuoti skystą mėšlą, dumblą, fekalines nuotekas ir įvairius stipriai užterštus skysčius su pluoštinėmis priemaišomis.
Daugiau informacijos rasite šioje temoje.
Kodėl sugenda panardinami drenažiniai, nuotekų siurbliai? Atsakymus rasite paspaudę ant nuorodos.
Vaizdo įraše demonstruojamas panardinamų nuotekų siurblių montavimo ir veikimo principas siurblinėje: