2020.06.09

Gręžinio vandens tiekimo sistemos įrengimas

Norint eksploatuoti požeminį vandenį, reikia įrengti vandens tiekimo sistemą, susidedančią iš gręžinio, siurblinės, gręžinio galvutės, vandens kėlimo įrangos (siurblio, vandens kėlimo vamzdžių, elektros kabelio ir kitų sudedamųjų), vandentiekio tinklų, vandens slėgio palaikymo, valdymo ir apsaugos įrangos.
Kai gręžinys įrengiamas vienam namui, siurblinę įrengti nėra būtina. Tokiu atveju siurblys gręžinyje montuojamas specialaus adapterio pagalba, o gręžinio žiotys (viršus) uždengiamos įvairiais dangčiais (aliumininiais, plastikiniais, guminiais ir pan.).

 

VANDENS GRĘŽINIO PRIJUNGIMO BŪDAI

Vandens gręžinio prijungimas gali būti atliekamas dviem pagrindiniais būdais:

• gręžinį prijungiant adapterio pagalba;
• įrengiant siurblinę.

Pasirinkimas iš šių dviejų variantų lemia tiek kainą, tiek įrangos sumontavimo vietą. Pasirenkant adaptorinę sistemą, visa įranga bus montuojama namuose katilinėje ar kitoje patalpoje, o pasirinkus siurblinę, visa įranga bus montuojama siurblinėje, t. y. lauke esančioje po žeme arba ant žemės sumontuotoje konstrukcijoje.

 

Gręžinio adapteris – tai žalvarinė arba bronzinė detalė, specialiai sukurta vandens gręžinio prijungimui, nestatant brangių požeminių ar antžeminių statinių siurblinių.

                  

Adapteris montuojamas 1.6–1.8 metro gylyje, tiesiai į gręžinio vamzdį (arba į praplatinimą). Jo speciali dviejų dalių konstrukcija leidžia hermetiškai įvesti vandens pakėlimo vamzdį į gręžinį. Vidinė dalis, esanti vamzdžio viduje, užtikrina galimybę ištraukti siurblį aptarnavimui be kasimo darbų su specialiu įrankiu, kurį nesudėtingai galite pasigaminti patys.

Kai vandens gręžinio prijungimas vykdomas naudojant adapterį, visa įranga, kuri reikalinga gręžinio prijungimui (slėginis išsiplėtimo indas, dažnio keitiklis ar valdymo pultas, kolektoriai ir t. t.), montuojama namų katilinėje arba kitoje patalpoje. Tai – modernus ir patogus būdas gręžiniui prijungti.

Privalumai:

• Pigus sprendimas;
• Patikima konstrukcija;
• Hermetiškumas.

Trūkumas:

• Reikia papildomos vietos katilinėje ar kitoje patalpoje išsiplėtimo indo ir armatūros sumontavimui.

Giluminio gręžinio siurblio su slėgio rele, naudojant adapterį, montavimo schema.

 

Vandens gręžinio siurblinė – tai inžinerinis statinys, kuris skirtas vandens kėlimo įrangai ir kolektoriams patalpinti ir aptarnauti.

Jeigu vandens gręžinio prijungimas vykdomas daugiau kaip vienam namui, patariama statyti požeminę arba antžeminę siurblinę. Joje gali būti patalpina visa įranga (slėginis išsiplėtimo indas, dažnio keitiklis ar valdymo pultas, kolektoriai ir t.t.). Namuose tuomet montuojama tik įvado sklendė, o tai sutaupo vietos namų patalpoje. Siurblinės būna: požeminės gelžbetoninės, požeminės plastikinės ir antžeminės. Pasirenkant siurblinę, reikia atsižvelgti į vietovę ir gamtines sąlygas, estetinius poreikius ir eksploatavimo patogumą. Jeigu aukšti gruntiniai vandenys, patariama montuoti plastikinę arba antžeminę siurblinę.

Privalumai:

• Sutaupoma vieta namuose, katilinėje nereikia montuoti įrangos;
• Gali aptarnauti iki dešimties namų;
• Gali būti montuojama tiek ant gręžinio, tiek toliau nuo gręžinio;
• Galima pasirinkti siurblinės tipą pagal estetinius poreikius arba gamtines sąlygas.

Trūkumai:

• Ženkliai brangesnis sprendimas nei naudojant prijungimui adapterį;

 

KOKĮ GILUMINĮ GRĘŽINIO SIURBLĮ PASIRINKTI?

Vienas svarbiausių vandens gręžinio prijungimo momentų – giluminio gręžinio siurblio, kuris tieks vandenį vamzdžiais iki pat vartotojo čiaupų, parinkimas. Renkantis giluminį gręžinio siurblį, yra daug faktorių, kurie lemia, kuris variantas bus optimalus konkrečiai vandens tiekimo sistemai. Todėl norint teisingai parinkti gręžinio giluminį siurblį, būtina pradžioje žinoti gręžinio parametrus, atstumą nuo gręžinio iki įvado, aukščių skirtumus. Daugiau informacijos apie tai, kaip pasirinkti siurblį rasite paspaudę ant šios nuorodos.
Ne visada didesnės galios (daugiau kW ir kubinių metrų per valandą) siurblys yra geriau. Pasirinkus per galingą siurblį, tiesiog gausite tą patį vandens kiekį brangiau ir permokėsite už sistemos eksploataciją, taip pat didelė „sausos eigos” atsiradimo tikimybė.  Koks siurblys yra geriausias? Jeigu norite aukščiausio lygio produktų, rinkitės siurblių komplektus su dažnio keitikliais arba pavyzdžiui Grundfos SQE serijos siurblius su integruotu dažnio keitikliu ir moderniu valdikliu.

 

DIDESNĖS TALPOS SLĖGINIS IŠSIPLĖTIMO INDAS SU SLĖGIO RELE AR DAŽNIO KEITIKLIS?

Išsirinkus siurblį, kitas svarbus vandens gręžinio prijungimo momentas – pasirinkti tarp dažnio keitiklio ir slėginio išsiplėtimo indo su slėgio rėle.

Slėginis indas su slėgio rėle – siurblio valdymo sistema su slėginiu indu ir rėle yra viena paprasčiausių ir dažniausiai įrengiamų sistemų. Ji labiausiai tinka, kai vandens gręžinys pajungiamas pavieniams namams arba kelių namų bendrijoms. Daugiau informacijos apie slėginius išsiplėtimo indus rasite paspaudę ant šios nuorodos.

Ypatybės:

• Pigus įrengimas;
• Paprastas valdymas ir eksploatacija;
• Lengvai keičiami įrenginiai;
• Taisyklingai sureguliuotos sistemos vandens slėgio šokinėjimas minimalus, bet vis tiek bus jaučiamas;
• Montuojant su galingesniais siurbliais (esant didesniam našumui), slėginis išsiplėtimo indas bus labai didelis;
• Sistemas su slėginiu indu ir slėgio rėle galima patobulinti, sumontuojant papildomą minkšto paleidimo modulį, kuris leis gerokai sumažinti hidraulinius smūgius sistemoje.

Dažnio keitiklis

Siurblio valdymo sistema su dažnio keitikliu yra sąlyginai naujas produktas. Daugiau informacijos apie dažnio keitiklius, jų ypatybes ir privalumus rasite paspaudę ant šios nuorodos.

Renkantis dažnio keitiklį, svarbiausia jį tinkamai suprogramuoti. Priklausomai nuo dažnio keitiklio, jo programavimas gali būti labai sudėtingas arba paprastas. Pakanka įvesti kelis parametrus ir keitiklis kitus nustatymus parenka pats (Archimede, Grundfos SQE serija ir „Grundfos CUE“ serija).

Ypatybės:

• Tolygus (be pulsavimų) vandens slėgis;
• Kompaktiškas, vietą taupantis sprendimas, nes nereikalingas didelės talpos slėginis išsiplėtimo indas;
• Taisyklingai suprogramavus – taupoma elektros energija, mažėja elektros energijos kaštai;
• Sudėtingas arba paprastas programavimas/valdymas (priklausomai nuo modelio);
• „Minkštas” elektros variklio paleidimas ir stabdymas;
• Brangesnis sprendimas negu slėginis indas su slėgio rėle;
• Hidraulinių smūgių vandens tiekimo sistemoje sumažinimas.

 

VAMZDŽIŲ IR ELEKTROS KABELIO KLOJIMAS

Klojant vamzdžius nuo gręžinio iki namo, svarbu laikytis šių taisyklių:

• Jungiant vandens gręžinį, vamzdžiai turi būti užkasti 1,7 metro gylyje;
• Vamzdis, įvedamas į namą, turi būti apsauginiame kevale;
• Turi būti paklotas kabelis iki gręžinio (kabelis turi būti 4 gyslų, skerspjūvio plotas priklauso nuo siurblio galios, atstumo, bet dažniausiai pakanka 4×1.5mm, 4×2.5 mm). Toliau esančioje nuorodoje pateikiamos kabelių parinkimo lentelės panardinamiems gręžinių siurbliams;
• Taip pat turi būti iš anksto nuspręsta dėl vamzdžio laistymui įrengimo.

 

PAPILDOMI KOMPONENTAI REIKALINGI VANDENS GRĘŽINIO PRIJUNGIMUI

Nerūdijančio plieno lynas gaminamas dažniausiai iš AISI 316 nerūdijančio plieno markės.  Jo paskirtis – neleisti siurbliui nukristi, jeigu sulūžtų siurblį laikanti mova. Svarbi ir būtina sąlyga: siurblys kabo ant vamzdžio, o ne ant lyno (troselio). Lynas taip pat naudojamas iškelti siurblį aptarnavimui. Negalima naudoti cinkuoto ar plieninio, taip pat plieninio, kuris padengtas plastiku, nes po kurio laiko visos šios medžiagos po vandeniu suyra.

Nerūdijančio plieno lyno (troselio) „suspaudėjas“. Gaminamas dažniausiai iš AISI 316 nerūdijančio plieno markės.  Suspaudėjo paskirtis – užtvirtinti lyną, kad šis neišsinertų iš kilpos. Kaip taisyklė, patikimam suspaudimui reikalingi 4 vienetai lyno suspaudėjų.  Lygiai taip pat negalima naudoti cinkuoto ar plieninio, nes jie supūva. Vietoje jų galima naudoti specialias rišimo technikas.

Atbulinis vožtuvas – tai detalė, kuri neleidžia vandeniui grįžti atgal į gręžinį ir apsauganti siurblį nuo galimų hidraulinių smūgių. Papildomą atbulinį vožtuvą rekomenduojama sumontuoti iškarto virš siurblio – taip prailginamas sistemos tarnavimo laikas. Atbulinis vožtuvas yra suprojektuotas taip, kad vanduo galėtų tekėti tik viena kryptimi. Atbulinio vožtuvo veikimo principas yra gana paprastas. Vandens srautas, patenkantis į tokį įrenginį tam tikru slėgiu, veikia uždaromąjį elementą ir slegia spyruoklę, kurios įtakojamas šis elementas laikomas uždarytas. Suspaudus spyruoklę ir atidarius uždarymo elementą, vanduo pradeda laisvai judėti per atbulinį vožtuvą reikiama kryptimi. Jei darbinio skysčio srauto slėgio lygis vamzdyne nukrinta arba vanduo pradeda judėti neteisinga kryptimi, t.y. priešinga, vožtuvo spyruoklinis mechanizmas grąžina uždarymo elementą į uždarą padėtį. Tokiu būdu atbulinis vožtuvas apsaugo nuo nepageidaujamo atbulinio srauto susidarymo vamzdynų sistemoje.

   

 

Vandentiekio vamzdis, priklausomai nuo konkrečių vandens sistemos sąlygų (atstumas, gylis ir t.t…), gali būti įvairaus skersmens. Vienas iš kriterijų renkantis vamzdį – slėgio kategorija. Gręžinio siurbliui kabinti rekomenduojama naudoti mažiausiai 32 mm skersmens ir didžiausios slėgio kategorijos PN16 vamzdžius. Aukšta slėgio kategorija padės išvengti problemų su ilgalaikiu siurblio pakabinimu ant šio vamzdžio (rekomendacija galioja 1–3 vartotojų sistemoms).

 

Veržiamos detalės (jungtys, antgaliai, nipeliai) vamzdžiui į sistemą prijungti būna žalvarinės, bronzinės arba plastikinės. Kurias naudoti? Tai priklauso nuo naudojimo vietos. Šiandien jau yra labai kokybiškų plastiko produktų, kurie gali pakeisti, pavyzdžiui, žalvarines detales. Tačiau ten, kur galimi tempimai ir laužimai, bronzinės detalės pranašesnės. Kitais atvejais plastikas geriau tuo, kad jis mažiau reaguoja į aplinką ir ne taip paveikiamas korozijos.

 

Penkiašakis – detalė, skirta valdymo mazgui įrengti. Į jį yra įsukamas manometras, slėgio relė arba slėgio daviklis, jungtys.

 

Slėgio relė – reguliavimo įtaisas vandens slėgio sistemoje. Tai pats paprasčiausias ir lengviausiai reguliuojamas valdiklis vandentiekio sistemai. Veikimo principas.

 

Manometras – įrenginys, rodantis faktinį vandens slėgį sistemoje.

 

 

Daugiau Jus dominančios informacijos apie gręžinių siurblius ir įrangą rasite mūsų tinklalapio žinyno temose. Siurblių, įrangos kainas rasite atitinkamose prekių „NAMAMS” kategorijose.

Paprastesnis būdas – tiesiogiai kreiptis į mus. Tik tinkamai parinktas siurblys ir visi jo optimaliam darbui būtini komponentai užtikrins efektyvų visos vandens tiekimo sistemos veikimą. Todėl rekomenduojame siurblius ar komplektus pasirinkti su mūsų įmonės specialistų konsultacija ir patarimais.

 

Video:

 

 

 

Kontaktų forma
×