2020.11.17

Kaip pasirinkti vandens tiekimo siurblį (sistemą) namams?

SIURBLIO (SISTEMOS) PARINKIMO ETAPAI

Vandens tiekimo siurblio (sistemos) parinkimą namams galima suskirstyti į tris pagrindinius etapus:

1. Siurblio tipo parinkimas:

  • Sausai statomas siurblys (sistema). Šis pasirinkimas galimas tik tuo atveju, jei bendras įsiurbimo aukštis (vertikalus atstumas nuo vandens paviršiaus lygio iki siurblio įvado ašies ir įsiurbimo vamzdymo ilgis/10) nesiekia 8-9metrų. Kai įsiurbimo aukštis didesnis nei 9 metrai, sprendimas – siurblys su inžektoriumi arba panardinamo tipo siurblys (panardinami siurbliai šuliniams);
  • Panardinamas.

2. Vandens tiekimo sistemos valdymo pasirinkimas:

  • Mechaninis valdymas su slėgio rele;
  • Elektroninis valdymas (elektroninė relė, dažnio keitiklis).

3. Parametrų, kurie reikalingi siurblio parinkimui, apskaičiavimas. Siurblio parinkimui reikalingi 2 pagrindiniai parametrai: debitas (našumas) ir slėgis.

 

SIURBLIO TIPO PARINKIMAS

Vandens tiekimo siurblio (sistemos) pasirinkimas, kaip ir bet kokio kito siurblio, prasideda nuo išsiaiškinimo kokiai sistemai siurblys reikalingas. Ar vandenį siurblys turi siurbti iš šulinio (gręžinio) ar turi tiesiog sukelti papildomai slėgį iš miesto vandentiekio tinklo? Ar norima siurblį pastatyti sausai patalpoje ar panardinti į šulinį?

Buitinio vandens tiekimo sistemas galima suskirstyti sekančiai:

• Vandens tiekimo sistemos iš artezinių gręžinių su panardinamais gręžinio siurbliais;
• Vandens tiekimo sistemos iš šulinių ar talpų su panardinamais šulinių siurbliais;
• Sausai statomos automatinės vandens tiekimo sistemos iš šulinių ar talpų;
• Vandens tiekimo sistemos iš miesto tinklų sukeliant papildomą slėgį su sausai pastatomais nesavisiurbiais siurbliais ant namo vandentiekio įvado.

Kiekvienam iš šių atvejų naudojami skirtingos konstrukcijos siurbliai. Pirmiausia reikia atsižvelgti į tai, kokią sistemą norima įsirengti ar sistema jau įrengta. Daugiau informacijos apie šių sistemų ypatumus ir kaip jas pasirinkti rasite šiose žinyno temose:

– Kaip pasirinkti tinkamą automatinę vandens tiekimo sistemą (siurblį) namams, sodui, laistymui?;

– Giluminio siurblio parinkimas gręžiniui;

– Panardinami siurbliai šuliniams.

 

VANDENS TIEKIMO SISTEMOS VALDYMAS

Siurblio valdymas su slėgio rėle. Siurblys įjungiamas pagal nustatytą relėje apatinę slėgio ribą, išjungiamas pagal viršutinę slėgio ribą. Būtinas priedas – atitinkamos talpos hidroforas (membraninis išsiplėtimo indas). Komfortas nėra maksimalus, nes slėgis pastoviai svyruoja 1-1,5bar ribose. Patikimumas žemas, nes nėra jokių apsaugų (nuo sausos eigos, įtampos šuolių ir t.t..) be to, jei tinkamai netikrinamas oro slėgis hidrofore, galimi pastarojo gedimai (ventilis išleidžia orą, suplyšta guminis maišas ir t.t.). Informaciją apie slėgio reles ir jų asortimentą rasite paspaudę ant aktyvių nuorodų. Mūsų įmonės gaminamas sukomplektuotas ir paruoštas buitiniam naudojimui automatines vandens tiekimo sistemas rasite paspaudę ant šios nuorodos.

Siurblio valdymas su elektronine slėgio rėle.  Sistemose su elektroniniu valdymu tikslesnis slėgio verčių nustatymas, papildomai užtikrinama apsauga nuo: sausos eigos, viršsrovio, viršįtampio.

Siurblio valdymas su dažnio keitikliu. Siurblio sūkiai valdomi pagal poreikį. Didesnis vandens poreikis, siurblys sukasi greičiau, mažesnis – lėčiau. Maksimalus komfortas (slėgis visuomet pastovus nepriklausomai nuo to, kiek vartojimo taškų vienu metu veikia), maksimalus patikimumas (integruotos apsaugos), pakankamai tylus veikimas (siurblys dažniausiai sukasi nepilnais sūkiais), mažiausios eksploatacinės išlaidos (siurblys dažniausiai sukasi nepilnais sūkiais, tai vartoja mažiau elektros, taip pat užtikrinus optimalų slėgį, prietaisai suvartoja mažiau vandens). Daugiau informacijos apie dažnio keitiklių privalumus rasite šioje žinyno temoje, dažnio keitiklių modelius rasite atitinkamoje prekių kategorijoje. Gamyklinius automatinių vandens tiekimo sistemų ir panardinamų siurblių su integruotais dažnio keitikliais modelius: SCALA2 3-45, MAC550, E.SYBOX MINI 3, E.SYBOX, CPD-SH4-100, E.SYBOX DIVER 55/120 rasite paspaudę ant aktyvių nuorodų.

 

SIURBLIO PARAMETRŲ APSKAIČIAVIMAS

Kai pasirinktas siurblio ir jo valdymo tipas, būtina apskaičiuoti parametrus, pagal kuriuos bus parenkamas siurblys. Siurblio parinkimui reikalingi 2 parametrai: debitas (našumas) ir slėgis.

Debitas (našumas), dar vadinamas srautu, tai skaičius nurodantis pratekantį vandens kiekį per laiko vienetą (l/min arba m³/h). Standartiniam individualiam gyvenamam namui: 1,5-2 m³/h. Didesnėms sistemoms, su laistymo, baseino įranga, skaičiuojama atitinkamai. Rimtesnius skaičiavimus atlieka vandentiekio dalies projektuotojai.

Slėgis (pakėlimo aukštis) – reikšmė, nurodanti kokį slėgį turi sukelt siurblys, kad iš krano normalia srove bėgtų vanduo. Paprastai tai apibrėžiama kaip metrai vandens stulpo ir žymimi tiesiog m raide. Rimtesnius skaičiavimus atlieka vandentiekio projektuotojai. Paprastus skaičiavimus individualiam namui galima atlikti remiantis žemiau pateiktu pavyzdžiu.

Slėgio skaičiavimo eiga. Bendras reikalingas siurblio sukeliamas slėgis susideda iš 3 dedamųjų:

• Geometrinio aukščių skirtumo tarp vandens lygio šulinyje (gręžinyje, vandens telkinyje ir pan.) ir aukščiausiai esančio vandens vartojimo taško;
• Slėgio nuostolių vamzdyne;
• Laisvo slėgio paskutiniame aukščiausiai nutolusiame vandens vartojimo prietaise.

Aukščių skirtumas tarp vandens paviršiaus ir aukščiausio prietaiso suskaičiuojamas lengvai, o laisvas slėgis paprastai priimamas apie 15-20 m (1,5-2 bar). Jei naudojami kokie nors ypatingi prietaisai (ypatingos dušo galvutės, sūkurinės vonios ir pan.), būtina atsižvelgti į prietaisų specifikacijoje nurodytą jų veikimui reikalingą minimalų slėgį. Slėgio nuostolius vamzdyne galima paskaičiuoti, naudojant hidraulinių nuostolių skaičiuokles. Sustambintas skaičiavimas paprastas: imamas vamzdyno ilgis, t.y. nuo šulinio iki tolimiausiai esančio prietaiso ir padauginamas iš 0,1. Pavyzdžiui, jei bendras vamzdžio ilgis 20m tai slėgio nuostoliai bus 2m (20*0,1=2m).

Skaičiavimo pavyzdys renkant panardinamą gręžinio (šulinio) siurblį

 

Pradiniai duomenys:

  • Dinaminis vandens lygis (dinaminis vandens lygis yra atstumas nuo žemės paviršiaus iki vandens paviršiaus siurblio veikimo metu) gręžinyje – 10 metrų;
  • Namo vandens įvadas nutolęs nuo gręžinio 30m;
  • Aukščiausias  vandens naudojimo taškas nuo žemės paviršiaus – 6m.

Reikalingas siurblio sukuriamas slėgis bus: 40,6m (16+4,6+20).

Skaičiavimai:
• Geometrinis aukščių skirtumas tarp vandens paviršiaus ir aukščiausiai stovinčio prietaiso – 16m (10m+6m);
• Nuostoliai vamzdyne – 4,6m. Vamzdyno ilgis 46m (10m+30m+6m), gauta vertė dauginama iš 0,1;
• Laisvas slėgis aukščiausiai nutolusiame vandens vartojimo taške – 20m.

Reikalingas siurblys, kurio darbo taškas: debitas – 2m³/h ir pakėlimas – 40,6m. Slėgio ir debito gali būti (neženkliai) ir daugiau, bet ne mažiau.

 

Ir svarbu atsiminti, kad rinktis siurblį pagal variklio galią yra visiškai neteisinga ir netikslu. Tik atlikus skaičiavimus ir pasirinkus siurblį pagal reikiamą vandens tiekimo sistemoje debitą ir slėgį, galima kalbėti apie siurblio elektros variklio galią. Turint konkretų siurblio modelį ir žinant jo elektros variklio galią, siurblio valdymui ir apsaugai galima parinkti optimalų dažnio keitiklį. Tik reikia įsidėmėti tai, kad gręžinio giluminiam siurbliui parenkamas viena pakopa galingesnis dažnio keitiklis. Pavyzdžiui, jei panardinamo gręžinio siurblio elektros variklio galia yra 0,75kW, dažnio keitiklio galia – 1,1kW.

 

Kontaktų forma
×