ĮVADAS
Šiandien kiekvienai pramonės šakai, žemės ūkiui, vandens tiekimui ir nuotekų šalinimui reikalingas siurblys. Nuo maisto pramonės iki naftos gavybos siurbliai vaidina svarbų vaidmenį, palaikant mūsų gyvenimo lygį. Norint, kad vamzdžiais būtų perpumpuojami skysčiai, būtini siurbliai. Vamzdžiuose pernešamas skystis, o siurbliai tam tiekia energiją. Kadangi vamzdynai ir siurbliai veikia kartu, jie turi būti gerai apgalvoti ir suprojektuoti kaip integruota viena sistema. Pakeiskite vieną šios sistemos dalį ir ji gali tapti ne tokia efektyvi.
Šiame vadove stengsimės pateikti informaciją kuo paprasčiau. Atminkite, kad siurbimo sistemos yra grynai techninio pobūdžio. Kiekvienas vamzdžio ilgis, skersmuo, alkūnė, vožtuvas, siurblio aukštis virš ar žemiau rezervuaro, skysčio klampumas, temperatūra turi įtakos optimaliam sistemos našumui ir slėgiui.
Apžvelgsime pagrindines siurblių kategorijas, ypatumus, tipus ir pramonės šakas, kuriose jie naudojami. Detalesnę informaciją apie kiekvieno siurblio tipą, ypatybes rasite mūsų tinklalapio žinyne esančiuose atitinkamuose siurblių, sistemų ir prietaisų aprašymuose. Taip pat žinyne rasite svarbios techninės informacijos, susijusios su medžiagomis, kurios naudojamos siurblių gamyboje, siurblių parinkimo programas, skaičiuokles ir t.t…
Tikimės, kad šiame vadove ir kitose žinyno temose pateikta informacija Jums bus naudinga ir padės geriau suprasti esminius skysčių pumpavimo ir siurblio pasirinkimo principus.
Kai ateis laikas planuoti naują siurbimo sistemą ar pakeisti, suremontuoti jau esančią, galite pasikliauti mūsų įmonės specialistais, kad geriausiai Jūsų poreikius atitinkančio siurblio, sistemos parinkimo ir sumontavimo darbus galėtumėte atlikti teisingai iš karto, sutaupant laiko ir lėšų.
KAIP VEIKIA SIURBLYS?
Siurbliai sukuria vakuumą, kuriame aplinkos oro slėgis priverčia skystį judėti. Visi siurbliai veikia, sukurdami žemo slėgio zonas, į kurias skystis patenka spaudžiamas atmosferos slėgio dėka.
Išcentriniame siurblyje išcentrinė jėga pagreitina skysčio judėjimą į darbo rato išorę, sukurdama žemą slėgį sparnuotės centre. Naudojant stūmoklinius siurblius, stūmoklio kilimas-leidimasis sukuria vakuumą. Krumpliaratiniuose, kai dantračiai užsikabina vieni už kitų ir atsiskiria, susidaro vakuumas. Tokiu būdu slėgio skirtumas sukuria įsiurbimą. Skystis, esant didesniam slėgiui, pateks į mažesnio slėgio sritį.
SIURBLIŲ SLĖGIO TERMINOLOGIJA
Atmosferos slėgis – jūros lygyje oro slėgis aplink mus veikia 1,01325 bar. Vieną mėgintuvėlio galą įmerkus į vandenį ir sudarius idealų vakuumą kitame gale, 1,01325 bar galėtų laikyti 10.29 metrų aukščio vandens stulpą. Tačiau tai įmanoma pasiekti tik jūros lygyje ir esant puikiam vakuumui. Išcentriniai siurbliai gali įsiurbti vandenį ne daugiau kaip iš ∼ 9 metrų jūros lygyje (daugiau apie tai – šioje žinyno temoje).
Pakėlimo aukštis – pakėlimas nurodo aukštį, į kurį siurblys gali pakelti skystį ir kurį galima apskaičiuoti H (metrais) = slėgis kPa / (9,8 x savitasis sunkis).
Statinis siurbimo aukštis – vertikalus atstumas tarp siurblio vidurio linijos ir lygio, iki kurio pumpuojamas skystis.
Įsiurbimo aukštis – atstumas tarp skysčio (paviršiaus) patekimo į siurbimo liniją (įsiurbimo) lygio iki siurblio vidurio linijos aukščio, kai siurblys yra aukščiau rezervuaro.
Vakuumas – apibrėžiamas kaip bet koks slėgis mažesnis nei atmosferos slėgis. Kiekvienas siurblys sukuria vakuumą, į kurį skysčiai patenka esant atmosferos slėgiui.
Siurbliai įvairiais būdais sukuria žemą slėgį ar įsiurbimą, pagal tai ir nustatomas siurblio tipas. Besisukantys siurbliai naudoja išcentrinę jėgą skysčiui pagreitinti, sukurdami žemą slėgį sparnuotės centre. Tiesioginio skysčio perstūmimo (tūrinio tipo) siurbliuose naudojami stūmokliai ar diafragmos, norint išstumti skystį ir sukurti vakuumą.
Terminus susijusius su siurbliais ir siurbimu rasite šioje žinyno temoje.
SIURBLIO VEIKIMAS
Siurbliai turi griežtas veikimo ribas ir tikslias sąlygas, kuriomis jie turi veikti, kad sukurtų geriausią efektyvumo tašką. Kiekvienas siurblys turi diagramą (darbo kreivę), rodančią efektyvumo kreives ir kaip pasiekti aukščiausią efektyvumo tašką. Siurblių gamintojai apskaičiuoja našumo kreives su manometru ir prijungtu prie išleidimo angos srauto matuokliu, kad surastų optimalias vamzdynų, skysčio tipo ir pakėlimo aukščio konfigūracijas. Našumo dydžius galima apskaičiuoti bet kuriai pakėlimo aukščio reikšmei.
Pasirenkant siurblį, reikia atkreipti dėmesį į tai, kad jis dirbs su tokiu našumu, su kuriuo leis jo spaudimas slėgio vamzdyne. Labai gerai, kai siurblio darbo taškas (Q,H) atitinka maksimalų naudingo siurblio veikimo koeficientą. Viršijus siurblio aukščiausio efektyvumo darbo ribas, padidėja siurblio galios poreikis ir gali pasireikšti kavitacijos reiškinys siurblio įsiurbimo zonoje ir siurblio viduje. Sumažinus našumą iki nulio, pvz., didėjantis pasipriešinimas iš įsiurbimo pusės gali iššaukti skysčio kaitinimo reiškinį siurblio viduje.
Siurblio našumą ir jo veikimo efektyvumą įtakojantys veiksniai:
• kaip aukštai siurblys įrengtas virš vandens šaltinio (statinis įsiurbimo aukštis);
• kaip aukštai išleidimo galas yra virš siurblio (statinis pakėlimo aukštis);
• koks vamzdyno skysčio praleidžiamumas litrais per minutę ar m³ per valandą;
• trinties (hidrauliniai) nuostoliai dėl skysčio klampumo, žarnos ar vamzdžio tipo ir ilgio;
• aukštis virš jūros lygio, kur siurblys veiks;
• skysčio išmetimo aukštis virš siurblio;
• redukcijos, jungtys, alkūnės ir vožtuvai.
Kaip matote, siurblį veikia keli faktoriai, kurie daro tiesioginę įtaką jo veikimui. Kiekvienas iš jų turi matematinį skaičiavimą, kuris padeda apibrėžti kiekvieno siurblio darbo aukščiausią efektyvumo tašką.
Gamintojo pateikiamos siurblio darbo kreivės – pirminė informacija, padedanti jums pasirinkti ir tinkamai įdiegti siurblį.
PAGRINDINĖS SIURBLIŲ KONSTRUKCIJOS DALYS
Nors siurbliai yra visokių formų, dydžių ir konfigūracijų, daugumos siurblių konstrukciją sudaro penki pagrindiniai komponentai.
• Korpusas – tai išorinis apvalkalas, uždengiantis ir apsaugantis siurblio darbinius elementus.
• Skysčio išstūmimo įtaisas (darbo ratas, krumpliaračiai, sraigtas, stūmoklis, membrana) – du pagrindiniai skysčio judėjimo būdai yra išcentrinis ir tiesioginis skysčio perstūmimas.
Išcentriniuose siurbliuose sparnuotės (darbo ratai) yra besisukantys diskai su pritvirtintomis briaunomis ar mentėmis. Jie greitai sukasi pagreitindami skysčio išėjimą į išleidimo angą.
Tiesioginio skysčio perstūmimo (tūrinio tipo) siurbliuose naudojami skirtingi tipai: stūmokliai, krumpliaračiai, membranos skysčiams pumpuoti.
• Guoliai – mechaninė atrama, leidžianti nuolat sukti veleną su darbo ratu, sumažinti sukimosi trintis ir atlaikyti apkrovas siurblio mazguose.
• Ašis (velenas) – ant jos prijungiamas darbo ratas, įtvirtinta guolio mazge. Išcentriniuose siurbliuose tai yra darbo rato sukimosi energijos šaltinis, kuris perduodamas nuo elektros ar vidaus degimo variklio.
• Sandariklis – apsaugo guolio mazgą nuo užteršimo, taip pat sulaiko skysčius siurblio viduje nuo ištekėjimo, tuo pačiu leidžiant velenui suktis ar stumti-traukti, priklausomai nuo siurblio tipo. Daugiau informacijos apie sandariklius rasite šioje žinyno temoje.
SIURBLIŲ NAUDOJIMO SRITYS
Siurblių randame kiekvienoje šiuolaikinio gyvenimo srityje. Tai yra būtina įranga, tiekiant ir šalinant vandenį, gaminant prekes, produktus, gesinant gaisrus ir t.t…
Bendrosios sritys, kurios neįmanomos be siurblių naudojimo:
• Vandens tiekimas ir nuotekų šalinimas;
• Visos pramonės šakos ir žemės ūkis;
• Kasyba, naftos ir dujų gavyba;
• Statyba;
• Transportas;
• Gaisro gesinimas;
• Maisto gamyba.
Kiekvienoje pramonės šakoje yra daugybė siurblių tipų ir modelių, priklausomai nuo judančio skysčio kiekio ir tipo. Pažvelkime į keletą pramonės šakose naudojamų siurblių pavyzdžių.
PRAMONĖ IR ŽEMĖS ŪKIS
Pramoniniai siurbliai gaminami taip, kad būtų atsparūs koroziniam ar chemiškai agresyvių medžiagų poveikiui, ypač aukštai ar žemai temperatūrai, aukštam slėgiui ir nuolatiniam naudojimui. Siurblio medžiagos ir konstrukcija skiriasi priklausomai nuo pumpuojamų skysčių ir aplinkos. Siurbliai, naudojami pramonės reikmėms, apima ir išcentrinio, ir tiesioginio skysčio perstūmimo tipo siurblius. Siurbliai pritaikomi pagal konkrečius poreikius – užtikrina pramonės procesų patikimumą. Kiekvienas pramonės sektorius gamybos technologijoms ir visų komponentų medžiagoms kelia aukštus reikalavimus. Todėl siurblių gamintojai kuria konkretiems poreikiams pritaikytus gaminius, užtikrinančius labai efektyvius, saugius ir patikimus gamybos procesus. Pavyzdžiui, maisto pramonei skirti siurbliai padeda maisto pramonės įmonėms užtikrinti itin aukštus kokybės ir higienos standartus. Žemės ūkyje naudojama daugybė siurblinės įrangos, skirtos įvairioms praktinėms problemoms spręsti: nuo žemės ūkio paskirties žemės drėkinimo iki gyvulininkystės atliekų išpumpavimo. Didelio našumo išcentriniai pramoniniai siurbliai yra skirti švariems arba šiek tiek užterštiems skysčiams su nedideliu dalelių kiekiu pumpuoti. Jie idealiai tinka tiekti vandenį vandens įrenginiams ir drėkinimui. O siurbliai su vidaus degimo varikliais suteikia galimybę tiekti didelius vandens kiekius tose vietose, kur nėra elektros ar vandens tiekimo. Ypač didelio našumo siurbimo agregatai su atviro tipo darbo ratais skirti skysčiams, kuriuose daug priemaišų, pumpuoti, nusausinti pelkėtas žemes. Specialūs žemės ūkio siurblių modeliai su smulkintuvais ir kapoklėmis minkštoms atliekoms ir pluoštinėms terpėms susmulkinti, gali būti naudojami pramoninėms gyvulininkystės ūkių nuotekoms išpumpuoti. Dozavimo siurbliai plačiai naudojami, kur būtinas tikslus dozuojamos terpės tiekimas.
KASYBA, NAFTOS IR DUJŲ GAVYBA
Daugumoje kasybos darbų visada kyla problemos su vandeniu trykštančiu iš požeminių šaltinių. Kalnakasybos siurbliai turi būti pakankamai patvarūs, kad būtų galima siurbti ne tik vandenį, bet ir purvą bei uolienas. Šie siurbliai yra „purvo“ tipo siurbliai, sukurti tam, kad pro siurblį galėtų praeiti akmenys, grumstai nepažeidžiant siurblio sparnuotės. Naftos ir dujų pramonėje naudojami įvairūs specialaus išpildymo siurbliai, priklausomai nuo skirtingų pumpuojamų skysčių fizinių ir cheminių savybių, pavyzdžiui, žalios naftos, distiliatų, dujų ir suspensijų pumpavimui. Kartu su pumpuojama terpe yra įvairių korozinių ir toksiškų dujų, tokių kaip sieros ar vandenilio sulfidas. Sieros sulfidas pažeidžia geležį, todėl šie siurbliai yra gaminami iš specialių medžiagų.
PASTATAI
Daugiaaukščiuose, komercinės, gamybinės paskirties pastatuose, sandėliuose plačiai naudojami išcentriniai siurbliai, kurie užtikrina reikiamą vandens slėgį ar yra priešgaisrinės sistemos neatsiejama dalis. Siurbliai taip pat perkelia kanalizacijos vandenį į centrines kanalizacijos linijas.
MAISTO GAMYBA
Kiekvienam maisto prekių parduotuvėje rastam padažo ar aliejaus buteliui gaminti ir pakuoti reikalingas maistinis siurblys. Maisto gamybos įmonėms daugumoje procesų reikalingi siurbliai. Pvz., auginant šviežias daržoves, supjaustytos daržovės dezinfekuojamos, siurbiant per chloruotą uždarą garų sistemą.
Konservų gamybos pramonėje reikalingi siurbliai, kurie apdorotų garą ir verdančius skysčius, tokius kaip sriuba ir troškiniai. Įmonėse, kuriose gaminami šaldyti maisto produktai, kriogeniniai siurbliai siurbia skystą azotą ar kitas suslėgtas dujas itin žemose temperatūrose.
Maisto pramonės siurbliai nėra skirti vien skysčiams siurbti. Jie turi perkelti miltelius, granuliuotas kietąsias medžiagas, nesmulkintus grūdus ir gatavas kruopas, nepažeisdami produktų.
SIURBLIŲ KATEGORIJOS, TIPAI IR KONFIGŪRACIJOS
Siurbliai skirstomi į kategorijas pagal tai, kaip jie pumpuoja skysčius. Dvi pagrindinės kategorijos yra: rotodinaminiai ir tiesioginio skysčio perstūmimo siurbliai (tūrinio tipo).
Rotodinaminiai siurbliai skysčiams pumpuoti naudoja išcentrinę jėgą ir paprastai vadinami išcentriniais siurbliais.
Tiesioginio skysčio perstūmimo siurbliai (tūrinio tipo) išstumia skysčio kiekį su kiekvienu siurbimo elementų apsisukimu ir turi du pagrindinius pogrupius: stūmokliniai ir rotaciniai. Šios kategorijos toliau klasifikuojamos pagal tai, kaip skystis yra perkeliamas.
Žemiau pateiktas pagrindinis siurblių klasifikacijų suskirstymas priklausomai nuo konstrukcijos. Pagrindinių pramoninių siurblių tipų pasirinkimo ir savybių suvestinė lentelė.
Tiesioginio skysčio perstūmimo siurbliai (tūrinio tipo) efektyviausiai veikia, kai pumpuojami didelės klampos skysčiai. Išcentrinis siurblys tampa neveiksmingas, esant net nedideliam pumpuojamo skysčio klampumui.
• ROTODINAMINIAI SIURBLIAI
– Išcentriniai siurbliai
• Horizontalūs dvipusio įėjimo (split case tipo)
• Magnetinės movos siurbliai
• Savisiurbiai
• Vienos pakopos, galinio siurbimo
• Purvo
• Panardinami drenažo, nuotekų
• Sausai statomi panardinami
• Vertikalūs, horizontalūs daugiapakopiai
• Vertikalios turbinos
• TIESIOGINIO SKYSČIO PERSTŪMIMO SIURBLIAI (TŪRINIO TIPO)
– Grįžtamojo veikimo siurbliai
• Diafragminiai
• Dvipusio veikimo
• Stūmokliniai arba plunžeriniai
– Rotoriniai (sukamosios pavaros) siurbliai
• Krumpliaratiniai
• Kumšteliniai
• Peristaltiniai
• Sraigtiniai siurbliai
Kitas skirtumas tarp išcentrinių ir tiesioginio skysčio perstūmimo siurblių yra tai, kaip jie išleidžia savo pumpuojamą turinį. Tiesioginio skysčio perstūmimo siurbliai paprastai turi pulsuojantį srautą arba periodus, kai nėra srauto, tuo tarpu rotodinaminiai siurbliai turi tęstinį (nuolatinį) srautą.
Kiti siurblių klasifikavimo veiksniai yra šie:
• ar skysčio tiekimas yra pastovus, ar kintantis tam tikru greičiu;
• taikymo rūšis;
• medžiagos, iš kurių jie yra pagaminti;
• skystų skysčių ar medžiagų, kurias jie pumpuoja, rūšis, t.y. koks siurbiamos terpės: tankis, klampumas, temperatūra, pH dydis, abrazyvinių dalelių koncentracija ir t.t…
• konstrukcijos ypatybės.
Nors vamzdžiai, einantys iš šaltinio į siurblį, yra vadinami „įsiurbimo linijomis“, siurbliai „nesiurbia“ skysčio, jie jį tik stumia. Siurblys sukuria vakuumą, į kurį skystis teka priverstinai dėl atmosferos slėgio, tokio pat kaip, naudojant geriamąjį šiaudą ar dulkių siurblį. Pvz., Išcentriniai siurbliai sukuria žemą slėgį darbo rato centre, o oro slėgis per įsiurbimo liniją (vamzdį) stumia skystį į siurblį.
Dabar pažvelkime išsamiau į kiekvieną siurblio tipą.
IŠCENTRINIAI SIURBLIAI
Horizontalūs „Split Case“ siurbliai turi konstrukcinę savybę, leidžiančią atsukti viršutinį korpusą ir nuimti, kad būtų galima lengviau patikrinti, prižiūrėti ar pakeisti sparnuotę, neatjungiant vamzdynų ar nekeičiant ašies lygiavimo. Ši prieiga yra ypač svarbi sunkiems pramoniniams siurbliams ir ribotos erdvės vietoms.
Split case korpuso siurbliuose gali būti keli darbo ratai arba pakopos, kad būtų sukurtas aukštesnis pakėlimas. Guoliai, esantys abiejuose veleno galuose, palaiko darbo rato balansą. Šiuose siurbliuose naudojami uždaro tipo darbo ratai su dviem priešingais centrais , iš kurių kiekvienas gauna pusę srauto, tuo pačiu balansuodami ašinę jėgą.
Horizontalūs split tipo siurbliai geriausiai tinka tais atvejais, kai reikalinga didelis našumas ir aukštas pakėlimas, kai skystyje nėra kietų medžiagų. Pavyzdžiui, naudojami tokiuose įrenginiuose kaip katilai ir aušinimo bokštai.
„Magnetic Drive“ (magnetinės movos) siurbliai, sujungti su varikliu magnetiškai, o ne naudojant tiesioginį mechaninį veleną. Šie siurbliai yra labai svarbūs cheminiuose gamybos procesuose, skirti pumpuoti chemiškai agresyvius, korozinius skysčius. Skirti pramonės šakoms , kuriose turi būti užtikrintas nuolatinis nepertraukiamas procesas. Šio tipo siurbliuose nėra sandariklių, kurie galėtų būti pažeisti agresyvių skysčių ir taip būtų sukeltas skysčių nutekėjimas. Tačiau „Mag“ pavaros siurbliai veikia tik su skysčiais, kuriuose nėra suspenduotų kietų medžiagų. Nors jie yra brangesni nei siurbliai su mechaniniais sandarikliais, tačiau per visą siurblio eksploatavimo laiką bus sutaupyta lėšų, sumažinus techninės priežiūros ir gamybos prastovas.
Savisiurbiai siurbliai yra išcentrinių siurblių konstrukcijos tipo, siurbiančių oro ir vandens mišinį, kol pasiekiama visiškai tinkama siurbimo sąlyga. Naudodamas skystį likusį kameroje, darbo ratas išstumia orą iš korpuso, sukurdamas vakuumą ir tuo pačiu užtikrindamas įsiurbimą, kuris pripildo siurblį. Privalumas yra tai, kad siurblys yra sausai statomas ir lengvai prižiūrimas. Savisiurbio siurblio pritaikymas gana platus, įskaitant kanalizaciją, statybinį vandens pašalinimą, srutas ir likviduojant potvynių padarinius. Kai kurie siurbliai gali siurbti kietąsias medžiagas, kurių skersmuo iki trijų colių.
Vienpakopiai, galinio siurbimo siurbliai yra labiausiai paplitę išcentriniai siurbliai. Galimi įvairiausi dydžiai, ratų tipai ir sukeliamas slėgis. Jie geriausiai pumpuoja mažo klampumo skysčius be kietų medžiagų.
Skystis patenka į siurblį lygiagrečiai su pavaros velenu priešingame variklio ar pavaros gale. Skystis liečiasi su besisukančio darbo rato centru, o mentės greitina skystį radialiniu būdu 90 laipsnių kampu į išleidimo angą. Skysčio slėgis padidėja dėl darbo rato išcentrinės jėgos, tačiau slėgio dydis priklauso nuo darbo rato tipo, formos, įsiurbimo ir išleidimo angų dydžio bei veleno apsisukimų (sukimosi greičio).
Pulpos (purvo, srutų) siurbliai yra kalnakasybos pramonės „darbiniai arkliai”. Tai yra tvirti siurbliai, paprastai pagaminti iš storo ketaus ir atsparūs abrazyviniams skysčiams, sumaišytiems su tokiomis kietosiomis medžiagomis kaip betonas, purvas ir kitos klampios, abrazyvinės medžiagos. Korpusas turi keičiamą guminę dangą arba pamušalą, kad apsaugotų metalą nuo pažeidimų. Darbaračio sparneliai yra trumpesni, kad būtų galima siurbti skysčius su akmenimis ir kietomis medžiagomis nepažeidžiant sistemos.
Panardinami siurbliai yra žemiau skysčių, kuriuos jie siurbia, paviršiaus, įrengiami paprastai rezervuaruose ar šuliniuose. Siurblio variklis yra hermetiškai uždarytas ir glaudžiai sujungtas su siurbliu . Jie turi pranašumą, kad yra savisiurbiai, tačiau jų priežiūra ir aptarnavimas yra problematiškesnis. Panardinami siurbliai taip pat vadinami lietaus drenažo siurbliais, nuotekų siurbliais ir fekaliniais siurbliais. Efektyviai naudojami statybose, komercinėse, buitinėse, komunalinėse, buitinėse, pramonės ir lietaus nuotekų sistemose, siurbiant gręžinių vandenį, lietaus vandenį, nuotekas, gamybines, maisto atliekas, chemikalus, korozinius skysčius. Jie būna įvairių dydžių ir darbo ratų tipų, atsižvelgiant į skysčio klampumą, su skysčių pumpuojamų kietųjų medžiagų tipą, dydį ir koncentraciją.
Panardinamas sausai statomas siurblys skiriasi nuo įprasto panardinamojo siurblio tuo, kad gali veikti tiek virš, tiek žemiau skysčio lygio. Jie skirti nusausinti tose vietose, kurias vanduo užlieja tik retkarčiais. Įprastas panardinamas siurblys , esant tokioms sąlygoms, paprasčiausiai perkais ir sudegs. Sausai statomuose panardinamuose siurbliuose variklio korpusas užpildytas aušinimo alyva.
Vertikalūs daugiapakopiai siurbliai – tai yra išcentriniai siurbliai su keliais darbo ratais, išdėstytais nuosekliai ant to paties veleno viename korpuse. Skysčio slėgis padidėja, kai jis išeina iš kiekvienos sparnuotės kameros ar pakopos. Kuo daugiau pakopų turi siurblys, tuo didesnis išleidimo slėgis.
Vertikaliems daugiapakopiams siurbliams montuoti reikia mažiau vietos. Siurblys naudoja tik vieną variklį kelioms pakopoms ir yra geriausiai tinkamas bet kokio švaraus skysčio slėgiui padidinti. Praktinis pritaikymas apima vandens slėgio didinimą pastatuose, lengvojo pramoninio vandens tiekimą, plovimo ir valymo sistemas, tokias kaip automobilių plovyklos, laistymo sistemos ir aušinimo tepalų tiekimą staklėms (pvz., metalo apdirbimo procesuose).
Vertikalūs turbininiai siurbliai pirmiausia skirti siurbti vandenį iš kasybos giluminių šulinių ir žemės ūkio drėkinimui ten, kur reikalingas didelis pakėlimas ir slėgis. Įrenginį sudaro variklis viršuje, išvadas žemiau jo ir viena ar daugiau flanšinių kolonų, kuriose yra pavaros velenas, ir viena ar kelios darbo kameros ar pakopos. Paprastai įsiurbimo kolonos apačioje yra filtras skirtas filtruoti akmenis ir šiukšles.
Vertikalūs turbininiai siurbliai naudojami mažoms, vieno siurblio komercinėms reikmėms, taip pat didelėms, su keletu siurblių komunalinėms vandentiekio sistemoms. Vienas trūkumas yra didelis aukštis, kuris reikalingas siurblio montavimui ir priežiūrai. Šių siurblių pranašumas yra tas, kad jie lengvai pritaikomi ir labai efektyvūs, užtikrinant aukštą pakėlimą, esant mažam našumui.
TIESIOGINIO SKYSČIO PERSTŪMIMO SIURBLIAI (TŪRINIO TIPO)
Šio tipo siurblys veikia, įtraukiant skystį, užpildydamas ertmę ir išstumdamas tą patį skysčio tūrį, tiekdamas pastovų skysčio kiekį kiekvienam ciklui, kurį siurblys atlieka, nepriklausomai nuo slėgio ar pakėlimo.
Tiesioginio skysčio perstūmimo siurbliai skiriasi nuo išcentrinių siurblių tuo, kad keičiasi darbo kameros tūris, stumiant skystį. Kai stūmoklis atsitraukia, tūris padidėja, susidaro vakuumas ir cilindras užpildomas. Stūmoklio stūmimas turi priešingą efektą ir verčia skystį tekėti iš kameros. Mechaniniai elementai, perkeliantys skystį tiesioginio skysčio tūrio stūmimo siurblyje, gali būti stūmoklis, diafragma, krumpliaračiai ar kumšteliai.
Skirti naudoti ten, kur skystyje yra kietų ar abrazyvinių medžiagų. Išcentrinio siurblio darbo ratai greitai susidėvi dėl aukštų apsukų, jei siurbia bet kokius, išskyrus mažo klampumo skaidrius skysčius. Tiesioginio skysčio perstūmimo siurbliai veikia, esant mažesnėms apsukoms, todėl klampiems ar abrazyviniams skysčiams yra ekonomiškesnis pasirinkimas nei išcentriniai.
Šio tipo siurbliai yra geriausias pasirinkimas, jei:
• kai srautas yra mažesnis, nei 50% nuo geriausio efektyvumo srauto (nominalaus);
• skystis yra didelio klampumo;
• turite užtikrinti aukštesnį slėgį ar pakėlimą su mažesnėmis sąnaudomis;
• reikia beveik pastovaus srauto, kuris leistų srautą suderinti su proceso reikalavimais;
• dozavimui.
Stūmokliniai siurbliai naudoja alkūninio veleno švaistiklinį mechanizmą taip pat, kaip tai veikia automobilio variklyje. Tai paverčia alkūninio veleno sukamąjį judesį linijiniu arba tiesiu stūmoklio judesiu.
Yra trys judančios dalys, įskaitant įleidimo vožtuvą, stūmoklį ir išleidimo vožtuvą. Kai stūmoklis įtraukiamas, aplinkos oro slėgis priverčia skystį per įleidimo angos vožtuvą užpildyti stūmoklio paliktą vakuumą.
Stūmokliui keičiant ciklą, slėgis uždaro įleidimo vožtuvą, o išleidimo angos vožtuvas atsidaro. Skysčio tūris išlieka pastovus kiekvienu švaistiklio pasukimu, tačiau siurblio konfigūracija lemia slėgį ir sistemos srautą. Siurblio veleno sukimosi dažnis (apsukos) yra palyginti mažas, todėl reikia sumažinti variklio ar pavaros apsukas iki siurblio veleno apsukų.
Šie savisiurbiai siurbliai yra tūrinio tipo. Jie gali siurbti orą, vandenį arba oro ir vandens mišinį, nenaudodami jokios papildomos įsiurbimo sistemos. Be to, šie siurbliai neribotą laiką gali veikti sausu režimu, nesukeldami jokių pažeidimų ar nusidėvėjimų savo sudedamosioms dalims. Siurblių našumas viršija 90%, esant bet kokioms apkrovoms, puikios siurbimo galimybės, esant bet kokioms apkrovoms. Vienos iš panaudojimo sričių: gruntinių vandenų lygio mažinimas, horizontalus drenažas.
Diafragminiai siurbliai, dar kitaip vadinami membraniniais siurbliais. Membraniniai siurbliai naudoja lanksčią membraną, sukurdami žemą ir aukštą slėgį, lankstant ją darbo kameroje. Atbuliniai vožtuvai nukreipia skysčio srautą į kamerą ir iš jos kiekvieno membranos paduodamo-grįžtamojo ciklo metu. Šie siurbliai gerai pumpuoja didelio klampumo skysčius, tokius kaip dumblas ir suspensijos, kuriuose yra kietų medžiagų.
Diafragminiai-membraniniai siurbliai yra savisiurbiai ir nereikalauja užpildymo skysčiu prieš pradedant siurbti. Pasižymi ypatingai tikslia našumo ir spaudimo reguliavimo galimybe. Siurbliai gali dirbti „sausai“, o taip pat esant uždarytai sklendei siurblio išėjime. Siurblio konstrukcijoje nėra sandarinimų. Betepalinis darbo principas.
Siurbliams pagaminti naudojama didelė įvairovė kompozicinių medžiagų, kurių pagalba siurblys yra visiškai atsparus bet kokioms pumpuojamoms terpėms prie įvairių darbo temperatūrų. Siurbliai skirti darbui sunkiomis sąlygomis, t. y. chemiškai agresyviose ir sprogimui pavojingose aplinkose (siurbliai sertifikuoti ATEX sertifikatu).
Savybės: siurblio korpuso medžiagos gaminamos iš PP, PVDF, ALU (aliuminis) ir AISI 316 (nerūdijantis plienas), tiksli našumo ir spaudimo reguliavimo galimybė, puikios pasisiurbimo charakteristikos, galimybė eksploatuoti siurblį sprogimui pavojingose aplinkose ir pumpuoti sprogias, bei degias medžiagas, galimybė pumpuoti dvi skirtingas terpes (du įsiurbimo ir išėjimo atvamzdžiai), siurblys gali dirbti pilnai panardintas į pumpuojamą terpę, paprastas siurblio pritaikymas bet kokioms terpėms, keičiant kompozicines siurblio medžiagas, paprasta siurblio priežiūra ir maži aptarnavimo kaštai, siurbliai veikia suspausto oro pagalba be tepimo, aukštas atsiperkamumas ir geras kokybės/kainos santykis.
ROTORINIAI SIURBLIAI
Rotoriniai siurbliai gali siurbti daugiau skysčio nei to paties svorio stūmokliniai siurbliai. Jie yra savisiurbiai. Skirtingai nuo išcentrinio siurblio, rotorinis siurblys yra tiesioginio skysčio tūrio stūmimo siurblys. Su kiekvienu siurblio apsisukimu pernešamas fiksuotas skysčio tūris, nepaisant to, koks susidaro stūmimo pasipriešinimas.
Galima klasifikacija: peristaltiniai, rotoriniai krumpliaratiniai, rotoriniai kumšteliniai.
Peristaltiniai siurbliai naudojami tirštų, chemiškai agresyvių skysčių, su dideliu kiekiu kietųjų priemaišų siurbimui. Taip pat šie siurbliai gali būti naudojami dozavimo operacijoms. Peristaltinis siurblys yra teigiamo darbinio tūrio siurblys. Skystis siurbiamas per tamprią siurblio korpuse esančią žarną. Darbo ratui sukantis, žarna suspaudžiama, tokiu būdu susidaro slėgis, o įsiurbtas skystis patenka į žarną. Žarnos tamprumo savybių dėka jis grįžta į pradinę padėtį, o skysčio srautas perduodamas į siurblį.
Dažniausiai naudojamas siurbimo metodas – tamprios žarnos suspaudimas keliose vietose, tokiu būdu, susidarius slėgiui, skystis išleidžiamas iš siurblio. Peristaltinis siurblys gali dirbti nuolat arba su ribotais apsisukimais, tokiu būdu reguliuojant siurblio našumą. Savybės: jokio sąlyčio tarp siurbiamo skysčio ir mechaninių dalių, srovės krypties keitimas, keičiant variklio fazes,
gali dirbti sausuoju režimu be pažeidimų, nėra vožtuvų, riebokšlių ir įvorių, nesudėtinga priežiūra — keičiama tik žarna, tikslus dozavimas, gali siurbti abrazyvinius, klampius skysčius, chemikalus bei skysčius su kietosiomis priemaišomis.
Krumpliaratiniai – rotoriniai siurbliai skirti siurbti įvairaus klampumo, bet be kietųjų dalelių, skysčius.
Klampos diapazonas yra nuo 1 cP iki daugiau nei 1 milijono cP. Be to, jie gerai pumpuoja aukštos temperatūros skysčius iki 400⁰C. Skysčio srautą sukelia du veikiantys krumpliaračiai. Kai dantys atsiskiria, jie sukuria dalinį vakuumą, kurį užpildo skystis. Kai krumpliaračiai ir toliau sukasi, skystis patekęs tarp krumpliaračių dantų pernešamas aplink korpusą į siurblio išleidimo angą. Rotoriaus tuščios eigos krumpliaračiai, esantys vienas kitame ir atskirti pusmėnuliais. Kadangi krumpliaračiai sukasi, skystis patenka į ertmę tarp krumpliaračių ir pusmėnulio. Krumpliaračiams suartėjus skystis išleidžiamas iš siurblio. Kompaktiško siurblio dydžio dėka sukeliamas tolygus skysčio srautas ir didelė galia.
Savybės: nekintamas našumas, tiesiogiai proporcingas sukimosi greičiui ir faktiškai nepriklausomas nuo slėgio, tolygus srautas, be pulsavimo ar slėgio pokyčių, kurie vamzdyne gali sukelti vibraciją, universalumas – siurblys gali siurbti tiek vandeningus, tiek klampius skysčius, tokius kaip bitumas, melasa, derva, polimerai ir pan. Savo konstrukcijos dėka krumpliaratiniai siurbliai gali perpumpuoti skysčius abejomis kryptimis, išsaugodami visas savo darbines savybes. Siurblyje susidariusio vakuumo dėka siurblys greitai pasisiurbia maksimaliame aukštyje.
Paprastumas – tik dvi besisukančios detalės: rotorius ir tarpiniai krumpliaračiai, bei vienas veleno sandariklis. Stipri, ypač tvirta konstrukcija. Mažas rotoriaus ir periferinis greitis. Pagrindinės panaudojimo sritys: naftos produktai, muilas ir skalbikliai, klijai, epoksidinės dervos, dažai, aukštos temperatūros skysčiai: bitumas, degutas, maisto produktai: melasa, šokoladas, kakavos sviestas, gyvūnų pašaras, aliejai, riebalai ir t.t…
Rotoriniai – kumšteliniai siurbliai naudojami tirštų skysčių su dideliu kiekiu kietųjų priemaišų siurbimui. Taip pat šie siurbliai gali būti naudojami dozavimo operacijoms. Pasiurbimo/išmetimo angų, esančių viename lygyje, dėka, siurblys gali būti lengvai prijungtas prie esančio vamzdyno. Savybės: Siurblio velenas nesiliečia su siurbiamu skysčiu, gali perpumpuoti chemiškai aktyvius ir klampius skysčius, gali dirbti reverso režimu, kompaktiškas dydis. Pagrindinės panaudojimo sritys: naftos ir dujų pramonė, atliekų perdirbimo pramonė: tirpiklių, dažų, plastiko dalelių, medienos, naftos atliekų, degių cheminių medžiagų perpumpavimas, chemijos pramonė: latekso, dumblo, pesticidų, klijų, dervų perpumpavimas, popieriaus ir celiuliozės pramonė: klijų, popieriaus atliekų, krakmolo, dažų, užpildų, kalkių pieno perpumpavimas, maisto pramonė: kalkių pieno, tirštų sulčių, sirupų, cukraus tirpalų, melasos perpumpavimas, nuotekų valymas: dumblo perpumpavimas, kanalizacijos vamzdžių praplovimas, laivininkystė: triumo vandens, jūros vandens su žalia nafta ar fekalijomis, nuotekų perpumpavimas
apsauga nuo potvynių ir padarinių likvidavimas: asenizacija, mobili apsaugos nuo potvynių įranga, padarinių likvidavimo įranga, pakrantės apsauga, žemės ir biodujų ūkis: biodujų stotys, mobilios rezervuarų užpildymo stotys, siloso ir skysto mėšlo perpumpavimas, kitos pramonės šakos: statyba (įskaitant gręžinių gręžimą), pervežimų, tekstilės ir kt. įmonės.
Sraigtiniai siurbliai naudojami abrazyvinių klampių skysčių su dideliu kiekiu kietųjų priemaišų ir skaidulų siurbimui. Sraigtiniai siurbliai priskiriami tūrinių siurblių kategorijai. Šie siurbliai pagrinde apibūdinami kaip turintys rotorių (besisukančią dalį) ir statorių (stacionarią dalį). Rotorius juda statoriaus viduje ir nukreipia skystį per judrias įdubas, kurios susidaro dėl grįžtamojo judėjimo. Skystis siurbiamas neskirstant jo sluoksniais, necentrifuguojant ir jokiais būdais nekeičiant natūralios skysčio konsistencijos. Rotoriaus-statoriaus sekcijų skaičius nusako pasiekiamo slėgio dydį. Savybės: nekintamas našumas, tiesiogiai proporcingas sukimosi greičiui ir faktiškai nepriklausomas nuo slėgio, tolygus srautas, be pulsavimo ar slėgio pokyčių, kurie vamzdyne gali sukelti vibraciją, reversas – savo konstrukcijos dėka šie siurbliai gali perpumpuoti skysčius abejomis kryptimis, išsaugodami visas savo darbines savybes, savisiurbis – siurblyje susidariusio vakuumo dėka siurblys greitai pasisiurbia maksimaliame aukštyje. Maksimalus aukštis priklauso nuo perpumpuojamų skysčių fizinės charakteristikos (temperatūros, spaudimo, klampumo ir pan.), patikimas veikimas netgi esant aštrių dalelių priemaišų, paprastas ir nebrangus aptarnavimas. Pagrindinės panaudojimo sritys: naftos produktai, dažų ir kailių pramonė, chemijos, kosmetikos pramonė, popieriaus pramonė, kalnakasyba, statyba, keramikos pramonė, laivininkystė, maisto, pieno, gėrimų pramonė, žuvininkystė, žemės ūkis ir t.t…
Daugiau Jus dominančios informacijos apie siurblius, jų savybes, atsakymus į daugelį su įrengimu ir siurbimu susijusių klausimų surasite paspaudę ant aktyvių šios temos nuorodų ar kitose mūsų tinklalapio žinyno temose ir naujienose.